PAYMENT LEVEL IS INCREASED
Payment level is increasing month by month as a result of carried out propaganda work and successfully implementing of metering work.
According to the information given by “Astara Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 4,7 million kWh electric energy was carried out in January of the current year. Payment was about 15 % more from the payment of the same period of last year during financial period. By the way, about 3,3 million kWh electric energy was used at private consumer group. Absolute increase was more than 13 % in comparison with relevant period of last year.
Lets` noted that, about 50,3 million kWh electric energy was  used  under the enterprise during last year. Payment was about 8 % increased in comparison with 2011. By the way, these indicators were 35,5 million kWh and more than 7 % under private consumer group.
Under the information given by the source, violations of rule of electric power of 59 consumers were discovered at the enterprise service territory in  January of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and  more than 159 00 manat use value of more than 2653 00 kWh loosed electric power was restored. More than 28 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures.
Lets` noted that, acts about 154 infringements were drawn up there during last year. As a result of it, more than 493 00 manat use value of about 8219 00 kWh loosed electric energy was restored. About 45 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and these type of measures were implemented in the line of paying of remainder sum.
Repair – restoration work were continued in the line of increasing of service quality – noted source was also informed about that, different setting repair work were implemented at 3,8 km distance of the lines by 10 and 0,4 kV. At the same time, capital and maintenance repair work were operated at 70 TP, one transformer was capital repaired and put into operation.