“BİLƏSUVAR EŞ”: ENERJİ DAŞIYICILARININ DAYANIQLIĞI MÖHKƏMLƏNDİRİLMİŞDİR
İstehlakçılarla hesablaşmanın sayğacla aparılması, o cümlədən sayğacların xüsusi qutularda baxış üçün maneəsiz yerdə quraşdırlması nəticəsində istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə xeyli aşağı düşmüş, enerji daşıyıcılarında ifrat yüklənmə və açılma hallarına rast gəlinmir. Ümumiyyətlə, enerji daşıyıcılarının dayanıqlığı möhkəmləndirilmişdir.
“Biləsuvar” elektrik şəbəkəsindən (EŞ)  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,   cari ilin yanvar ayında 6,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 22 faizə yaxın azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 11,1 faiz azdır. Qeyd edək ki, ötən il ərzində ümumi istehlak 79,3 milyon kilovatsaatdan, o cümlədən daimi əhali üzrə bu göstərici 41,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
Mənbə onu da bildirdi ki, ötən il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 270 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və hesabat aparılaraq 995,3 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 59,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 70 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalıq hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 49 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq hesabat aparılmış və 464,4 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 27,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 15 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, təmir qrafikinə uyğun olaraq 10-0,4 kV-lik xətlərdə, TM-lərdə təmir işləri davam etdirilir. O cümlədən, son üç ay ərzində yenidənqurma tədbirləri ilə əlaqədar 10 kV-lik xətlər üzrə 11,7 km məsafədə, 0,4 kV-lik xətlər üzrə isə 9,2 km məsafə əsaslı və cari təmir edilmişdir. Eyni zamanda 28 TM-də yenidənqurma işləri həyata keçirilmiş və ümumi gücü 1,3 MVA-ya yaxın olan 6 transformator da əsaslı təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur.

BILASUVAR EN: STABILITY OF ENERGY CARRIERS WERE STRENGTHENED
Consumption was much more decreased, extreme loadings and opening situations were not observed as a result of carried out metering work with consumers, by the way, placing of meters in the special boxes. In general, stability of energy carriers were strengthened.
According to the information given by Bilasuvar electric network” (EN)  to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 6,8 million kWh electric energy was used in January of the current year and it is about 22 % less than the consumption of relevant period of last year. By the way, consumption was about 5 million kWh under private consumer group and it is 11,1 % less than the indicator of last year. Lets` noted that, total consumption was 79,3 million kWh, by the way, this indicator was more than 41,4 million kWh under private consumer group.
As the source informed, violations of rule of electric power of 270 consumers were discovered during carried out spot – checks at the enterprise service territory  within last year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 597 00 manat use value of about 9953 00 kWh   loosed electric power was restored. More than 70 % of this sum was repaid as a result of carried out spot – checks and relevant measures were operated in the line of paying of remainder sum.
Lets` noted that, 49 infringements were discovered at the enterprise service territory in January of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 278 00 manat use value of about 4644 00 kWh loosed electric power was restored. About 15 % of this sum was repaid during financial period.
As the source informed, repair work were continued at the lines by 10 – 0,4 kV, TP under the repair graphic. By the way, capital and maintenance repair work was implemented under the lines by 10 kV in 11,7 km distance, lines by 0,4 kV in 9,2 km distance.  At  same time, reconstruction work was operated at 28 TP and 6 transformers about 1,3 MVA were capital repaired and connected to the network.