EXPLOITATION LEVEL WAS INCREASED
Important measures were implemented in order to improve of electric energy supply of the consumers at “Zagatala Electric Network” (EN) during winter. For this purpose, carried out measures give its results.
According to the information given  by “Zagatala” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, repair – restoration work implemented at electric energy economy during last year at the region. So that, different powered transformers were constructed at settlements and villages of the region during 2012. 18,7 km distance of the lines by 10 kV, 21,5 km of the lines by 0,4 kV were capital repaired during last year. 21 stands were substituted with new ones at the lines by 10 kV. At the same time, 76 CTP were capital repaired, 287 TP were maintenance repaired. Lets` noted that, in general, 2350 meters were constructed, 2,7 km SIL type cable was installed. At present, repair work are continued.