MINGACHEVIR REN: REPAIR WORK IS PERFORMING
Capital and maintenance repair work are carried out at s/s, transmission equipments in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy at Mingachevir REN territory as at other energy objects. The II Absheron TL by 500 kV, the I Absheron by 330 kV, the V Mingachevir and the I – II Mingachevir TL by 220 kV, Gabala and other ones are in the center of the attention. These TL are inspected by  line works of out enterprise and discovered indispositions are eliminated.
Under the information given by the enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC, cables were repaired at 6 stand of each the II Absheron TL, the I Absheron and the V Mingachevir TL. At the same time, purposeful measures were operated at the lines in the line of increasing of stability of lines. Analogical measures was implemented at the I Mingachevir TL by 220 kV. In general, more than 22,4 km distance of the lines were repaired during mentioned period.
Lets` noted that, different setting repair work were operated at the I Ganja, the I – II Ujar, the I – II Yevlakh TL by 110 kV, the II Barda and Dimirlar TL by 35 kV and totally 12,3 km distance of the lines were repaired.
Under the information given by the source, 12 oil circuit breakers by 35 kV and 7 transformers, one oil circuit breaker by 110 kV was repaired in order to increase technical economical exploitation situation. At the same time, 8 oil circuit breakers were substituted with modern type ones at Ujar s/s by 110 kV, 8 tension transformers  were changed. Beside all of them, reconstruction work was finished at Goychay s/s by 110 kV in order to much more strengthened of electric energy support at Goychay .
By the way, purposeful measures were operated in the line of substituting  of  the transformer by 16 MVA with the one by 25 MVA at the s/s by 110 kV in order strengthened electric energy supply at Aghdash.