Ölkəmizin enerji sistemində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər, yeni texnologiyaların tətbiqi ilə aparılan quruculuq işləri  istehlakçıların dayanıqlı  və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmağa imkan verir. Texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsini, o cümlədən  elektrik enerjisinin dayanıqlı ötürülməsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirlər ötən ildə əsasən yerinə yetirilmiş və cari ildə də davam etdirilir.
“Samux” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən il ərzində burada keçirilmiş reydlər zamanı 300-ə yaxın istehlakçının qayda pozması faktı aşkar edilərək 2 milyon 675,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 106,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 67 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qalıq məbləğin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədirlər görülür. O cümlədən, 2012-ci ilin dekabr ayında isə 25 qayda pozuntusuna görə 165,3 min kilovatsaata yaxın  itirilmiş elektrik enerjisinin 9,9 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisə üzrə ötən il ərzində elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə etmiş 10 istehlakçının sənədləri müvafiq tədbirlərin görülməsi məqsədilə hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, istehlakçıların elektrik enerji təchizatında yaranacaq hər hansı bir problemin qarşısının vaxtında alınması məqsədilə  transformator məntəqələrində (TM) və elektrik verilişi xətlərində  (EVX) ənənəvi olaraq təmir-bərpa və yenidənqurma işləri həyata keçirilir. Belə ki, ötən ilin IV rübü ərzində EVX-lərin 3,8 km-dən artıq hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda üç transformatorda əsaslı təmir olunmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə ötən ilin dekabr ayında ümumilikdə 6,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövründəki ödənişdən mütləq 5 faizə yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 2,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövründəki ödənişə nisbətən mütləq 9,3 faiz artmışdır.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində burada ümumilikdə 103 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmiş, 2011-ci illə müqayisədə ümumi ödənişdə mütləq artım 6 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 24 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövründəki ödənişdən mütləq 5,2 faiz çoxdur.

Carried out purposeful measures at energy system, supplying with quality and stabile electric energy at energy system of the country make opportunity for improving of  support. Measures in the line of increasing of level of technical – economical indicators, by the way, supplying of stabile transmission of electric energy were continued and is continued during current year.
According to the information given by Samukh electric network (EN) to the Press – release of Azerenergy JSC, violations of rule of electric power of about 300 consumers were discovered there during last year and more than 1065 00 manat use value of about 2 million 6759 00 kWh loosed electric power was restored. More than 67 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of remainder sum. By the way,  25 infringements were observed in December of the current year and more than 99 00 manat use value of about 1653 00 kWh loosed electric power was restored. Documents of 10 subscribers illegally used electric energy were sent to law machinery.
As the source informed, repair – restoration and reconstruction measures were implemented at TP and TL in order to prevent of any problem. So that, different setting repair work were implemented at more than 3,8 km distance of TL during the IV quarter of last year. At the same time, three transformers were capital repaired.
Lets` noted at the end that, more than 6,7 million kWh electric energy was used in December of last year under the enterprise. Total payment is about 5 % more from the payment of the same period of 2011. By the way, more tham 2,1 million kWh electric energy was used under private consumer group. Payment was absolutely 9,3 % increased in comparison with relevant period of 2011.
Lets` also noted that, totally more than 103 million kWh electric energy was used there during last year, absolute increase was about 6 %. By the way, consumption at private consumer group was about 24 million kWh. Payment was more than 5,2 % from the payment of the same period of 2011.