“QUBA EŞ”: REYDLƏR NƏTİCƏ VERİR
Şəbəkələrin mövsümə hazırlanması ilə bağlı həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində mövcud iqlim şəraitində xoşagəlməz hadisələr baş verməmişdir. İstehlakçıların elektrik enerji təchizatında a yaxşı kəmiyyət və keyfiyyət dəyişikliyinə nail olunmuşdur.
“Quba” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, təmir qrafikinə uyğun nəzərdə tutulan işlər ötən ildə uğurla başa çatdırılmış və bu istiqamətdə işlər hazırda da davam etdirilir. Belə ki, ötən ilin IV rübü ərzində 10 və 6 kV-lik xətlərin 2 km hissəsi yeni naqillə əvəz edilmiş, 17,6 km-də əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, 0,4 kV-lik xətlərin isə 10 km-dən artıq hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda “Bələdiyyə”, II “Nügədi” və “Rustov” HX-lərdə isə 6 ağac dayaq dəmir-beton dayaqla əvəzlənmişdir. Bütün bunlarla yanaşı bir neçə xəttin elektrik avadanlıqları da təmir olunmuşdur. Paralel olaraq sözügedən gərginlikli EVX-lər üzrə 18 km məsafədə budaması, 20,4 km məsafədə sallaq naqillərin tarımlanması, 30 dayağın düzləndirilməsi və s. işlər görülmüşdür.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə texnoloji itkilərin azaldılması məqsədilə bir transformator yükə uyğun yenisi ilə əvəz edilmiş, 4 transformator əsaslı təmir edilmişdir. 24 KTM-də isə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata  görə, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidmətı ərazisində 11,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ümumi ödənişdə mütləq artım 2011-ci ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə  8 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisə üzrə 131,7 milyon  kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2011-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödəniş 17 faizə yaxın mütləq artmışdır. Daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər  müvafiq olaraq 78,3 milyon kilovatsaatdan artıq və 12 faizə yaxınolmuşdur.
“Sayğac sxeminə müdaxilə edən istehlakçılar hələ də var. Həmin bu istehlakçılar tərəfimizdən vaxtında aşkar edilir və onlara qarşı daha sərt tədbirlər görülür”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, ötən ilin dekabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 95 istehlakçının (bunun 73-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 124,8 min kilovatsaatdan artıq (bunun 64,8 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, burada ötən il ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 965 istehlakçının (bunun 854-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) qaydanı pozması faktı aşkar edilərək 3 milyon 247,6 min kilovatsaata yaxın (bunun 2 milyon 178,5 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 71 faizinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

There were not observed any unpleasant situations at climate condition as a result of carried out purposeful measures in accordance to preparation of the network to the season. Quantity and quality achievement were achieved in the line of supplying of the consumers with electric energy.
According to the information given by “Guba electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, intended measures were successfully finished and measures in the line of it is presently continued. Two km distance of the lines by 10 and 6 kV were substituted with cable line during the IV quarter of last year.   17,6 km was capital and maintenance repaired, different setting repair work was operated at more than 10 km distance of the lines by 0,4 kV. At the same time, 6 wooded stands were substituted with iron – concrete ones at “Belediyye”, the II “Nugedi” and “Rustov” TL. Beside all of them, electric equipments of some lines were repaired. Stretching of cables in 20,4 km, controlling of 30 ones are also belonging to there type measures.
Lets` noted that, one transformer was substituted with new one in order to decrease of technological losses during mentioned period. Different setting repair work was performing at CTP.
Under other information given by the source, about 11,4 million kWh electric energy was generated at the enterprise service territory in December of last year. Total payment was absolutely about 8 % in comparison with indicator of relevant period of 2011.
Lets` noted that, more than 131,7 million kWh electric energy was used under the enterprise during last year. Payment was about 17 % increased during relevant period of 2011. These indicators were more than 78,3 million kWh and about 12 % under private consumer group.
There are still observed interferes to meter complete. These type of consumers were discovered in time by us and hard measures are operated against them – stressed source was also noted that, damages were observed at meter complete of 95 consumers (73 of them belongs to private consume group) and about 7 thousand manat use value of more than 1248 00 kWh (about 648 00 kWh belongs to private consume group) loosed electric power was restored.
By the way, violations of rule of electric power of 965 consumers (854 of them belongs to private consume group) were discovered and use value of about 3 million 2476 00 (more than 2 million 1785 00 kWh belongs to private consume group) kWh loosed electric power was restored.71 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.