Şəbəkələrdə mövsümə hazırlıq çərçivəsində yerinə yetirilən təmir-bərpa işləri uğurla davam etdirilir.
“Beyləqan elektrik şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 2012-ci il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 592 istehlakçının (bunun 500-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 2 milyon 199,2 min kilovatsaata yaxın (bunun 729,4 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 132 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 55 faizdən çoxunun ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, ötən ilin dekabr ayında isə 138 analoji fakt (bunun 105-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) aşkar olunmuş, 367 min kilovatsaatdan artıq (bunun 94,1 min kilovatsaatı məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 22 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 2012-ci ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində 11,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ümumi ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövründəki ödənişdən mütləq 1 faizə yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 3,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuş, ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 11,3 faiz çoxdur.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisə üzrə istehlak 113,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. 2011-ci illə müqayisədə ödənişdə mütləq artım 3 faizdən artıq olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 35 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 8 faizdən çox artmışdır.
Mənbə bütün bu uğurları həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər, o cümlədən istehlakçılar arasında aparılan maarifləndirmə işinin, ən əsası isə ötən il ərzində EVX və TM-lərdə həyata keçirilmiş təmir və yenidənqurma işlərinin nəticəsi olduğunu bildirdi. Belə ki, 2012-ci ilin IV rübü ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 və 0,4 kV-lik xətlərin ümumilikdə 9 km-də əsaslı və cari təmir işləri reallaşdırılmışdır. Buraya 10 kV-lik I və III “Şəhər”, “Eyvazalılar”, “Daşburun” və 0,4 kV-lik “Dünyamalılar”, “Təzəkənd”, “Qaralar”, “Əhmədli” və digər HX-lərində görülmüş işlər daxildir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə xidməti ərazidə olan müxtəlif güclü 48 transformator da təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur.

Repair – restoration measures are successfully continued at the networks in the line of preparation to season.
According to the information given by “Beylagan Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, damages were discovered at meter complete of 592 consumers (500 of them belongs to private consumer group) and more than 132 thousand manat use value of about 2 million 1992 00 kWh (about 7294 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 55 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
By the way, 138 analogical facts (105 of them belongs to private consumer group) were discovered and more than 22 thousand use value of more than 367 thousand kWh (941 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored.
As the source informed, more than 11,2 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory in December of 2012. Total payment was about 1 % more than the same period of 2011. By the way, about 3,7 million kWh electric energy was used by private consumer group, payment was absolutely 11,3 % increased than indicators of 2011.
Lets` noted that, consumption under the enterprise was about 113,7 million kWh under the enterprise during last year. Absolute increase was more than 3 % in comparison with 2011. By the way, consumption was about 35 million kWh by private consumer group. Payment was absolutely more than 8 %.
Under the information given by the source, achievements are the result of purposeful measures, by the way, performed enlighten measures and carried out repair and reconstruction work at TL and TP. So that, capital and maintenance repair work were implemented at 9 km distance of the line by 10 and 0,4 kV. Measures carried out at the I and III “Sheher”, “Eyvazlilar”, “Dashburun” TL by 10 kV and “Dunyamalilar”, “Tezekend”, “Garalar”, “Ehmedli” TL by 0,4 kV and at other TL belong to these type of measures. At the same time, different powered 48 transformers at the enterprise service territory were repaired and connected to the network.