XIRDALAN EŞ: TƏMİR İŞLƏRİ APARILIB
“Xırdalan” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, tədbirlər planına uyğun olaraq ötən il müəssisənin xidməti ərazisində olan paylayıcı şəbəkələrdə və TM-lərdə yenidənqurma və təmir işləri uğurla başa çatdirilmiş və bu istiqamətdə işlər hazirda da davam etdirilir. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində Masazırda 146 və 125 saylı KTM-lərin gücü artırılmışdır. Belə ki, I güc mərkəzində 250 KVA transformator 630 KVA ilə əvəzlıənmiş, II-də isə əlavə yeni 160 KVA transformator quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 103 saylı KTM-də 400 KVA transformator yenisi ilə əvəzlənmiş, 10 kV-lik “Masazır Əsas” və “TM-18” HX-də KRN-nin qoşulması və yol kənarına çıxarılması üçün 9 dayaq basdırılmış və 6 km-dən artıq naqil çəkilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı balans mənsubiyyətinə aid transformatorlara baxış keçirilmiş və yağın səviyyəsinin normallaşdırılması üçün onlara yağ əlavə olunmuşdur.
Qeyd edək ki, sözügedən gövrdə 10 kV-lik 12,4 km naqil və 1,1 km kabel xətti də yenilənmişdir. Eyni zamanda yenidənqurma işləri zamanı 8,4 km-dən artıq SİP kabel xətti çəkilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, ötən ilin dekabr ayında burada 30,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmiş, ümumi ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4 faizdən çox mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 11,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. 2011-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən ödəniş isə 5 faizə yaxın mütləq artmışdır.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisəsi üzrə 330,1 milyon kilovstsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Hesabat dövründə ümumi ödəniş 2011-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 12 faizdən çox mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 126,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmiş, ödənişdə isə 2011-ci illə müqayisədə mütləq artım 8 faizdən artıq olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, müəssisənin xidməti ərazisində 2012-ci ilin dekabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 295 qayda pozuntusu faktı (bunun 287-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 1 milyon 322,2 min kilovatsaatdan artıq (bunun 1 milyon 261,2 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 79,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Ümumiyyətlə, burada ötən il ərzində 1720-ə yaxın qayda pozuntusu (bunun 1620-dən çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) faktı aşkar edilərək 7 milyon 240 min kilovatsaata yaxın (bunun 4 milyon 536,7 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 434,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 61 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

According to the information given by Khirdalan Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, repair and reconstruction  work was successfully finished at TL and distribution networks belonging to the enterprise territory during last year and presently measures in the line of it is continued. By the way, power of CTP number 146 and 125 was increased at Masazir during last three months of current year. So that, transformer by 250 KVA at the I power center was substituted with the one by 630 KVA, additional new transformer by 160 KVA was constructed at the II power center. At the same time, transformer by 400 KVA was substituted with new one at CTP number 103, 9 stands were grounded and more than 6 km line was installed at “Masazir  Esas” and TP – 18 TL by 10 kV. Beside all of them, transformers belonging to enterprise balance and normalizing of oil level is controlled.
Lets` noted that, 12,4 km cable by 10 kV and 1,1 km cable line was renewed during mentioned period. At the same time, more than 8,4 km SIL type line was installed during carried out reconstruction work.
As the source informed, more than 30,3 million kWh electric energy was used there in December of last year. Total payment was more than 4 % absolutely increased in comparison with the same period of  2011. By the way, consumption was about 11,3 million kWh at private consumer group. Payment was about 5 % in comparison with the same period of  2011.
Lets` noted that, more than 330,1  million kWh electric energy was used at the enterprise service territory during last year. Total payment was more than 12 %. By the way, about 126,6 million kWh electric energy was used under private consumer group, absolute increase was more than 8 % in comparison with the same period of  2011.
By the way, violations of rule of electric power of 295 consumers (287 of them belongs to private consumer group) were discovered in December of 2012. As a result of it, more than 793 00 manat use value of more than 1 million 3222 00 kWh (about 1 million 2612 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. In general, 1720 infringements were discovered there (1620 of them belongs to private consumer group) and about 4344 00 manat use value of about 7 million 240 thousand kWh (more than 4 million 5367 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 61 % of this sum was repaid during financial period and relevant  measures are operated in the line of paying of the remainder sum.