ŞƏBƏKƏLƏRDƏ TƏMİR İŞLƏRİ HƏYATA KEÇİRİLİR
“Ağstafa” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda ötən il ərzində, o cümlədən dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində istehlak edilmiş elektrik enerjisi, onun istehlak dəyərinin ödənişi, həmin dövrdə elektrik sayğac sxemlərinə edilən müdaxilələrlə bağlı görülmüş tədbirlər və ötən ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş yenidənqurma, təmir-tikinti işləri qeyd edilir.
Belə ki, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində 7,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ümumi ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 6 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 3,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.
Qeyd edək ki, ötən ilin 12 ayı ərzində isə müəssisə üzrə ümumi istehlak 84,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 1,2 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 33,5 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə 2011-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq artım 0,4 faiz olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 190 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 461,1 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 27,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Bərpa edilmiş istehlak dəyərinin ödənişi hesabat dövründə tam təmin edilmiş və əvvəlki dövrdən aktlara görə yaranmış debitor borsun da müəyyən hissəsi ödənilmişdir. O cümlədən, 2012-ci ilin dekabr ayında isə 30-a yaxın qayda pozuntusuna görə 100,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Bütün bunlarla yanaşı ötən il ərzində sayğac sxeminə müdaxilə etmiş 17 istehlakçı barəsində toplanmış sənədlər tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
“Əldə edilmiş nailiyyətlər yerinə yetirilmiş əsaslı və cari təmir işlərinin nəticəsidir”, – deyən mənbə onu da vurğuladı ki, ötən ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərin 6 km-dən artıq hissəsi təmir olunmuş, 45 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və ümumi gücü 10,1 MVA-dan çox olan 50-yə yaxın transformator da əsaslı təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmişdir.

REPAIR WORK WAS IMPLEMENTED AT THE NETWORKS
According to the information given by Aghstafa Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, there were noted about used electric energy at the enterprise service territory in December, payment of its capacity, carried out measures in the line of interferes to meter scheme and implemented reconstruction and repair – restoration measures during last three months of last year.
So that, more than 7,2 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory in December of last year. Total payment was absolutely more than 6 % increased in comparison with the same period of 2011. By the way, about 3,1 million kWh electric energy was used by privet consumer group.
Lets` noted that, consumption was about 84,6 million kWh under the enterprise during 12 months of last year. Payment was absolutely 1,2 % increased in comparison with the same period of 2011. By the way, consumption was about 33,5 million kWh, payment was absolutely 0,4 % in comparison with the same period of 2011 under private consumer group.
Lets` also noted that, violations of rule of electric power of 190 consumers were discovered during carried out spot – checks at the enterprise service territory during last year. Discovered infringements were relevantly acted and about 277 00 manat use value of more than 4611 00 kWh loosed electric power was restored. Payment of restored consumption value was paid during financial period and debtor debts of  previous period was also paid. By the way, about 30 infringements were observed in December of 2012 and more than 6 thousand of about 1008 00 kWh loosed electric energy was restored.
Beside all of them, document of 17 consumers interfered to meter scheme were sent to law machinery for carrying out of relevant measures.
Achieved achievements are the result of implemented capital and maintenance repair work – noted source was also stressed that, more than 6 km of TL by 10, 6 and 0,4 kV was repaid, different setting repair work were operated at 45 TP. And about 50 transformers total payment by 10,1 MVA were capital repaired and put into normal work regime.