GORANBOY EŞ: MÜVAFİQ TƏDBİRLƏR DAVAM ETDİRİLİR
İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir.
“Goranboy” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 90-dan artıq (bunun 80-dən çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 346,8 min  kilovatsaatdan artıq (bunun 254,5 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 20,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, ötən il ərzində burada 1300-dən artıq (bunun 1115-dən çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 5 milyon 522,8 min kilovatsaata yaxın (bunun 2 milyon 889,7 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 331,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 83 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, 2012-ci ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində 13,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ümumi ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 13,2 faiz çoxdur. Daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 3,7 milyon kilovatsaatdan və 10 faizdən artıq olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə ötən il ərzində 202 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2011-ci illə müqayisədə ödəniş mütləq 11 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 45,7 milyon kilovatsaata yaxın,  2011-ci illə müqayisədə ödənişdə mütləq artım 7 faizdən artıq olmuşdur.

GORANBOY EN: RELEVANT MEASURES WERE CONTINUED
Capital and maintenance repair work were implemented at transformer points, TL in order to prevent of any problem and supply the consumers with quality and stabile electric energy.
According to the information given by “Goranboy electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of more than 90 consumers (80 of them) during carried out spot – checks at the enterprise service territory in December of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 208 00 manat use value of more than 3468 00 kWh (more than 2545 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored.
Lets` noted that, violations of rule of electric power of more than 1300 consumers (1115 of them belongs to private consumer group) during last year there. As a result of it, about 3314 00 manat use value of 5 million 5228 00 kWh (more than 2 million 8897 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 83 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
As the source informed, more than 13,6 million kWh electric energy was used at the enterprise in December of 2012. Total payment was 13,2 % more than the indicator of relevant period of 2011. These indicators were 3,7 million kWh and more than 10 % under private consumer group.
Lets` noted that, about 202 million kWh electric energy was used under the enterprise. Payment was about 11 % in comparison with 2011. By the way, consumption was about 45,7 million kWh under private consumer group, more than 7 % in comparison with 2011.