Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir. Nəzarət qruplarının və şəbəkə əməkdaşları tərəfindən keçirilən reydlər zamanı sayğacların dövlət möhürlərinin zədələnməsi, müdaxilə edilən sayğaclardan keçən enerjinin bir hissəsinin qeydə alınmaması, sayğacdan kənar xətdən istifadə və digər qüsurlar aşkar olunur. Həmin istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür.
“Ağdam elektrik şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 47 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Bunun 32-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq hesabat aparılmış və 270 min  kilovatsaatdan artıq (bunun 102,2 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 16,2 min manat istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, ötən il ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 930-dan çox istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir ki, bunun da 575-dən çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və hesabat aparılaraq 8 milyon 533,1 min  kilovatsaata yaxın (bunun 2 milyon 186,2 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 512 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 80 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalıq hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə isə, burada ötən ilin dekabr ayında 13,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə 1,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 11 faizə yaxın çoxdur.
Yeri gəlmişkən, 2012-ci il ərzində burada ümumilikdə 195,5 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ümumi ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 6 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən isə 14 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 4 faizə yaxın çoxdur.

Loads of measures were implemented in the line of preventing of violations of rule of electric power and measures in the line of it is continued. Damaging of the state seals, not noting of used electric energy and other indispositions were observed during carried out spot – checks by control groups and network collaborators. Much more hard measures are implemented against these consumers.
According to the information given by “Aghdam Electric Network” (EN), violations of rule of 47 consumers were discovered at the enterprise service territory in December of last year. 32 of them belongs to private consumer group. Discovered infringements were relevantly acted and 162 00 manat use value of more than 270 00 kWh (about 1022 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored.
Lets` noted that, violations of rule of 930 consumers were discovered at the enterprise service during last year and 575 of them belongs to private consumer group. Discovered violations of rule were acted and about 512 thousand use value of about 8 million 5331 00 kWh (more than 2 million 1862 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 80 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
As the source informed, more than 13,1 million kWh electric energy was used in December of last year. By the way, more than 1,1 million kWh electric energy was used under private consumer group. Payment was about 11 % more than the same indicator of 2011.
By the way, more than 195,5 million kWh electric energy was used during 2012. Total payment was absolutely 6 % increased. By the way, about 14 million kWh electric energy was used by constant consumer group. Payment was about 4 % more than the indicator of 2011.