“YEVLAX EŞ”: SAYĞAC SXEMİNƏ MÜDAXİLƏ HALLARININ QARŞISI ALINIR
Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər, o cümlədən istehlakçılar arasında aparılan maarifləndirmə işinin nəticəsidir ki, yığım səviyyəsi aybaay artır.
Sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi, istehlakçıların elektrik enerjisindən təyinatı üzrə istifadə edilməsi, onlar arasında aparılan təbliğat işinə baxmayaraq, hələ də bu və ya digər şəkildə  sayğac sxeminə müdaxilə halları var. Bu da sonda itkilərin artmasına və ödəniş səviyyəsinin aşağı düşməsinə səbəb olur. Məqsədimiz bu pozuntu faktlarını vaxtında aşkar edərək onların qarşısını almaq, itkiləri azaltmaq və ödənişi 100 faizə çatdırmaqdır.
“Yevlax Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ)  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata  görə, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 40-a yaxın  (bunun 32-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 289,4 min kilovatsaata yaxın  (bunun 106,7 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 17,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində ötən il ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 570-dən artıq  (bunun 385-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 4 milyon 296,3 min  kilovatsaatdan artıq (bunun 1 milyon 435,7 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 257,8 manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 83 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, 2012-ci ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində 12 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2011-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi ödənişdə mütləq artım 12 faiz olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 5 milyon kilovatsaata yaxın olmuş, ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 19 faizə yaxın çoxdur.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisə üzrə istehlak 130,7 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödəniş isə ötən il, 2011-ci ilin göstərici ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır.  Daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 50,7 milyon kilovatsaata yaxın və 7 faizdən çoxdur.

YEVLAKH EN: INTERFERES TO METER SCHEME ARE PREVENTED
Collecting level is increasing month by month  as a result of carried out measures, by the way, enlighten measures among the consumers.
There are still observed interferes to meter complete  in spite of strengthening of supervision to meter complete, using of electric energy by definition. And it  plays the main role in increasing of losses and decreasing of payment level. Our main goal is to discovered these type of infringements in time and decrease losses and achieve 100 % result.
According to the information given by “Yevlakh Electric Network” (EN)  to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of about 40 consumers (32 of them belongs to private consumer group) were discovered during carried out spot – checks at the enterprise in December of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and  more than 173 00 manat use value of about 2894 00 kWh (more than 1067 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored.
Lets` noted that, violations of rule of electric power of more than 570 consumers (385 of them belongs to private consumer group) were discovered during carried out spot – checks within mentioned period. As a result of it, about 2578 00 manat use value of more than 4 million 2963 00 kWh (about 1 million 4357 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored.   About 83 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
As the source informed, about 12 million kWh electric energy was generated at the enterprise in December of 2012. Absolute increase was 12 % in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption was about 5 million by private consumer group, payment was about 19 % more from the indicator of the same period of last year.
Lets` also noted that, consumption was more than 130,7 million kWh under the enterprise during last year. Payment was absolutely 6 % increased in comparison with relevant period of 2011. These indicators were relevantly about 50,7 million kWh and more than 7 %  under private consumer group.