“İMİŞLİ EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
“İmişli” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, bu məqsədlə ötən il ərzində xidməti ərazidə olan EVX və TM-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və hazırda bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. Belə ki, 2012-ci ilin son üç ayında 10 kV-lik “Şəhər” “Qaralar”, “Telman” HX-lərində və 6 kV-lik “Cəfərli”, “Sərxanlı”, “Boşçallar” və digər HX-lərin ümumilikdə 4,2 km-ə yaxın hissəsi və 0,4 kV-lik xətlərin isə 6,8 km-i təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, təmir işləri TM və KTM-lərdən də yan keçməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 50-dən artıq müxtəlif güclü transformator təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, müəssisə üzrə 2012-ci ilin dekabr ayında ümumilikdə 14,5 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda bu rəqəm 5,3 milyon kilovatsaatdan artıq təşkil etmişdir.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində isə ümumilikdə 189,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmiş, 2011-ci illə müqayisədə ümumi ödənişdə mütləq artım 8 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 48,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövründəki ödənişdən mütləq 13 faiz çoxdur.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə,  ötən il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 1050-dən artıq (bunun 973-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 3 milyon 480,2 min kilovatsaatdan artıq (bunun 1 milyon 973,1 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 208,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 21 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, 2012-ci ilin dekabr ayında isə 113 akt tərtib olunmuşdur ki, bunun da 99-u məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir. Nəticədə 665,2 min kilovatsaatdan artıq (bunun 466,2 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 34,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.

Much more increasing of service quality of the consumers, achieving of 100 % result for used electric energy are main orders standing in front of us.
According to the information given by “Imishli electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were implemented at TL and TP during last month and at present, measures in the line of it are continued. So that, totally 4,2 km of the Sheher, Garalar, Telman by 10 kV and Jeferli, Serkhanli, Boshchallar by 6 kV and at other TL, 6,8 km of the line by 0,4 kV were also repaired.
Lets` noted that, repair work were also implemented at TP and CTP. So that, more than 50 different powered transformers were repaired and put into operation.
As the source informed, more than 14,5 million kWh electric energy was used at the enterprise in December of 2012. By the way, this number was more than 5,3 million kWh at private consumer group.
Lets` noted that, more than 189,8 million kWh electric energy was used during last year. Absolute increase was about 8 % in comparison with relevant period of 2011. By the way, consumption was about 48,1 million kWh at private consumer group. Payment was absolutely 13 % in comparison with relevant period of 2011.
Under other information given by the source, violations of rule of electric power of more than 1050 consumers (973 of them belongs to private consumer group) were discovered during carried out spot – checks within last year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 2088 00 manat use value of more than 3 million 4802 00 kWh (about 1 million 9731 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Abouot 21 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are implemented in the line of paying of the remainder sum.
By the way, 113 statements were drawn up in December of 2012 and 99 of them belongs to private consumer group. As a result of it, more than 349 00 manat use value of more than 6652 00 kWh (about 4662 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored.