REPAIR WORK IS IMPLEMENTED
Last year – 2012 was very successful for “Naftalan Electric Network”. Reconstruction work was implemented at the networks of “Mingachevir” REN. Consumers of this network are supplied with quality and without break electric energy.
According to the information given by “Naftalan” EN to the press – release of “Azerenergy” JSC, there is no loosed electric energy as a result of carried out purposeful measures at this network during 2012. Measures are constantly carried out against energy wastefulness.
Prophylactic measures are constantly carried out for increasing of stability of the lines, equipments and installations at “Naftalan” s/s by 110 kV. Measures plan intended to autumn – winter was totally implemented. Nine oil circuit breakers by 10 kV and five ones by 35 kV were capital repaired, transformer oil was added to circuit breakers. Transformer number 2 by 16 MVA was maintenance repaired.
As the source informed, 18 TP were capital repaired at Naftalan city and two ones at Gashalti village. Maintenance repair work were operated at 6 km distance of TL by 0,4 kV, at 12 km of the lines by 10 kV, conductors were stretched, bended stands were made and trees prevented lines were cut.
Lets` noted at the end that, collective of “Naftalan Electric Network” are begun their work year with high inspirit. Much more quality service is their main goal.