İSTEHLAK VƏ ÖDƏNİŞ ARTMIŞDIR
“Lənkəran elektrik şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində 12,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ümumi ödəniş isə 2011-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 7,4 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 8,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2011-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 7,6 faiz artmışdır. Qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisə üzrə istehlak 147,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2011-ci illə müqayisədə mütləq 11 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 101,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2011-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır.
Mənbədən təmir işləri ilə bağlı əldə etdiyimiz məlumata görə, ötən ilin sonuncu rübü ərzində yenidənqurma işləri ilə əlaqədar olaraq smartkart tipli sayğacların giriş xəttinə 2,1 km-dən artıq koaksial kabel çəkilmiş, 1,4 km-ə yaxın 0,4 kV-lik xətt SİP kabel xətti ilə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda 10 kV-lik EVX-lərin 300 metrə yaxını yenidən qurulmuş, 1,9 km-dən artıq xətt isə əsaslı təmir olunmuşdur. Bundan əlavə 2 km-ə yaxın 0,4 kV-lik xətdə də əsaslı təmir işləri aparılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, 6 TM-də yenidənqurma işləri həyata keçirilmiş, 40-dan artıq TM-də əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, ümumi gücü 1,5 MVA-dan artıq olan 7 transformator isə əsaslı təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, ötən ilin dekabr ayında  müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 50-dən çox qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 208,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 12,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Ümumiyyətlə, burada 2012-ci il ərzində 375 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 1 milyon 286,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 77,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 53 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

CONSUMPTION AND PAYMENT WERE INCREASED
According to the information given by “Lankaran Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 12,4 million kWh electric energy was produced at the enterprise service territory in December of the current year. Total payment was absolutely 7,4 % increased in comparison with relevant period of 2011. By the way, consumption by private consumer group was about 8,5 million kWh. Payment was absolutely 7,6 % increased in comparison with relevant period of 2011. Consumption under the enterprise was about 147,3 million kWh during last year. By the way, Consumption by private consumer group was about 101,4 million kWh. Payment was absolutely about 6 % increased in comparison with relevant period of 2011.
Under the information given by the source, more than 2,1 km coaxial cable was installed at entry of smart – card type meters, about 1,4 km line by 0,4 kV was substituted with SIL type ones. At the same time, about 300 meter line by 10 kV was reconstructed, more than 1,9 km line was capital repaired. In additional about 2 km line by 0,4 kV was capital repaired.
Lets` noted that, TP belonging to the enterprise balance were also repaired. So that, reconstruction work was implemented at 6 TP, more than 40 TP were capital and maintenance repaired. Seven transformers by 1,5 MVA were capital repaired and put into operation.
As the source informed, 50 violations of rule of electric power of 50 consumers were discovered at the enterprise service territory in December of last year. As a result of it, about 125 00 manat use value of more than 2082 00 kWh loosed electric power was restored.
In general, 375 violations of rule of electric power were discovered during 2012 and about 772 00 manat use value of more than 1 million 2863 00 kWh loosed electric power was restored. About 53 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures were operated in the line of paying of remainder sum.