REPAIR – MENDING HAS BEEN IMPLEMENTED
“Khachmaz power plant” takes the main role in supplying of northern regions with electric power. Put into operation of this power plant plays main role improving of electric energy quality and stability, at the same time, in increasing of stability at energy system. Maintenance check up was carried out in time and operative necessary measures are implemented. As a result of it, all units are in normal work regime there. At present, the units are operated under the dispatch graphic.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 385,1 million kWh electric energy was produced at the power plant during last year. Lets` noted that, about 30,1 million kWh electric energy was generated in December of last year.
Other technical economical indicators of the power plant is satisfactory as a result of carried out purposeful measures in the line of increasing of work stability of the equipments, energy transmission and distribution systems.
Under other information given by the source, relevant technical service was carried out during last three months of the current year, by the way, different setting repair work were implemented at their subsidiary equipments.
By the way, fire safety is in the center of the attention there as at other energy objects. So that, workshops, administrative and subsidiary buildings were controlled, the territory was cleaned. Lets` noted at the end that, all type instructors were carried out, knowledge controls were implemented in order to strengthened of supervision and knowledge level. Lets` remind that, this power plant by 87 MW is consisting of 10 units.