ENERJİ TƏHLÜKƏSİZLİYİ YÜKSƏK SƏVİYYƏDƏ TƏMİN EDİLİR
Abşeron yarımadasının, xüsusilə paytaxtın enerji təminatının stabilliynin və dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsinin təmin edilməsi məqsədilə bir sıra enerji obyektlərində qrafikə uyğun sistem əhəmiyyətli təmir-bərpa işləri yerinə yetirilib və hazırda da davam etdirilir.
“Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndən (REŞ) ötən ilin son aylarında görülmüş işlər barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, 500 kilovoltluq “Abşeron” yarımstansiyasında 220 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda yenidənqurma işləri davam etdirilir. Eyni zamanda Bakı şəhərinın mərkəzi hissəsinin enerji təchizatının dayanıqlılığında mühüm rol oynayan 220 kV-lik “Müşfiq” yarımstansiyasında həyata keçirilən yenidənqurma işləri ilə əlaqədar xüsusi sərfiyyat və sabit cərəyan panelləri yenisi ilə əvəz edilmiş, yeni quraşdırılmış 3 saylı avtotransformatorun (AT) 110/220 kV-lik tərəfində eleqaz açarların, gərgillik transformatorlarının və ayrıcıların quraşdırılması başa çatdırılmışdır. Hazırda  sözügedən AT-nin 10 kV-lik tərəfində reaktor, paylayıcı məntəqənin quraşdırılması və yarımstansiyada İdarəetmə məntəqəsində idarəetmə lövhələrinin yenisi ilə əvəz edilməsi işləri davam  etdirilir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 220 kV-lik “Hövsan”, 110 kV-lik “Ramana”, “8-ci km”, “Zığ” yarımstansiyalarının yenidənqurması layihəsi üzrə işlər aparılmış və hazırda davam etdirilir. Eyni zamanda işçilərin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə bir neçə yarımstansiyanın inzibati binalarında da əsaslı təmir işləri davam etdirilir.
Müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan hava elektrik verilişi xətlərində (HEVX) də bir çox təmir-bərpa işlərinin yerinə yetirilməsini bildirən mənbə, onu da qeyd etdi ki, sözügedən dövrdə 500 kV-lik II “Abşeron”, 330 kV-lik I “Abşeron”, IV “Şirvan”, VIII “Abşeron” HX-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Sonda digər layihələr barəsində məlumat verən mənbə onu da bildirdi ki, hazırda 220 kV-lik “Böyük şor”, “Zabrat” yarımstansiyalarının, “Səngəçal ES-220 kV Müşfiq YS”, “Şimal ES-220 kV Hövsan YS” və “Şimal ES -220 kV Zabrat YS” iki dövrəli HX-lərin tikintisi davam etdirilir. Eyni zamanda 220 kV-lik “Ağsu”, “Qəbələ” HX-lərinin yenidən qurulması, 110 kV-lik II “Maştağa” HX-nin bir neçə dayaq arasında hava xəttinin kabel xəttinə keçirilməsi işləri də davam etdirilir.
Şəbəkədən verilən məlumata istinadən, yerinə yetirilən və hazırda davam etdirilən təmir-bərpa işləri enerjisistemin təhlükəsiziliynin yüksək səviyyədə təmin edilməsi istiqamətində atılan mühüm addımdır və bu işlər davamlı olaraq yerinə yetiriləcəkdir.

ENERGY SAFETY IS SUPPLYING IN HIGH LEVEL
Some repair – restoration measures were implemented and presently are continued in order to strengthened of energy support stability and regularity of the capital and Absheron peninsula.
It was noted in the information given by “Absheron Regional Electric Network” (REN) to the Press - release of “Azerenergy” JSC. Reconstruction work is continued at Switch yard by 220 kV of Absheron peninsula by 500 kV. At the same time, special use and stabile current panels were substituted with new ones in accordance to reconstruction measures carried out at “Mushfig” s/s by 220 kV, construction of circuit breakers by 110/220 kV, tension transformers and disconnectors were finished at the transformer number 3.
Lets` noted that measures are continued under the project in the line of reconstruction of Hovsan s/s by 220 kV, Ramana by 110 kV, the VIII km, Zigh s/s by 100 kV during mentioned period and at present these type of process are continued. Capital repair work was continued at administrative buildings of some s/sin order improve work regime of the staff.
Loads of repair – restoration measures were carried out at TL belonging to the enterprise balance and different setting repair work were operated the II Absheron TL by 500 kV, the I Absheron by 330 kV, the IV Shirvan, the VIII Absheron TL during mentioned period.
Under the information given by the source about other projects, at present, construction work of “Boyuk Shor”, “Zabrat” s/s by 220 kV, “Sangachal PP – Mushfig” s/s by 220 kV, “Shimal PP – Hovsan” s/s by 220 kV and “Shimal PP – Zabrat” s/s are continued. At the same time, construction of “Aghsu”, “Gabala” TL by 220 kV and substituting of some TL to cable line is continued at the II “Mashtagha” TL by 110 kV.
As the source informed, carried out and will be implemented measures are very important in the line of supplying of safety of energy system. These type of process will be constantly continued.