“İMİŞLİ EŞ”: İSTİSMAR SƏVİYYƏSİ YAXŞILAŞDIRILIR
“İmişli Elektrik Şəbəkəsi”ndə elektrik təsərrüfatının fəaliyyətini sağlamlaşdırmaq, istehlakçıların elektrik enerjisi ilə daha da keyfiyyətli və dayanıqlı təchizatını təmin etmək məqsədilə mühüm işlər həyata keçirilib. Bu baxımdan, enerji təsərrüfatında aparılan məqsədyönlü işlər öz bəhrəsini verməkdədir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, digər rayonlarda olduğu kimi, burada da istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər görülür. Əsas məqsəd, hər il olduğu kimi, bu il də qış aylarında əhalini keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etməkdir. Bu məqsədlə rayonun elektrik təsürrüfatında mühüm təmir-bərpa işləri aparılıb. O cümlədən, ötən ilin son ayları ərzində 10 kV-lik “Məktəb”, II- III “Şəhər”, “Qaralar”, “Telman” və bu kimi digər hava xətlərinində həyata keçirilmiş müxtəlıif təyinatlı təmir işləri zamanı həmin bu xətlərin 3,4 kilometrə yaxın hissəsi əsaslı və cari təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik xətlərdən və transformator məntəqələrindən də yan keçməmişdir. Belə ki, həmin bu dövdə sözügedən xətlərin 7,4 km-də, TM-lərin isə 44-də əsaslı və cari təmir işləri reallaşdırılmışdır.
Mənbədən daxil olan digər bir məlumata görə, ötən ilin noyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 100-dən artıq istehlakçının sayğac uçot komplektini pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 163 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 9,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 57 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, ötən ilin 11 ayı ərzində isə burada 837 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 2 milyon 652 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 159,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 18 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, ötən ilin 11 ayı üzrə istehlak edilmiş elektrik enerjisinin miqdarı 178,3 milyon kilovatsaatdan artıqdır ki, bunun da 45,8 milyon kilovatsaata yaxını daimi əhali istehlakçı qrupuna aiddir. Ötən ilin noyabr ayında müəssisə üzrə 17,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. O cümlədən daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstərici 3,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.

IMISHLI EN: EXPLOITATION LEVEL IS IMPROVING
Important measures were carried out at “Imishli Electric Network” in order to supply the consumers with quality and regular electric energy. Carried out purposeful measures give its positive results.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, systematical and purposeful measures are implemented in the line of improving of electric energy support. The main goal is to the supply the consumers with quality electric energy during winter. For this purpose, repair – restoration measures are operated at electric economy of the region. By the way, about 3,4 km of the lines were capital and maintenance repaired during implemented different type repair work at “Mekteb”, the II – III “Sheher”, “Garalar”, “Telman” TL by 10 kV and at other ones.
Lets` noted that, repair work was also implemented at the lines by 0,4 kV and transformer points belonging to the enterprise balance. So that, 7,4 km of the lines and 44 TP were capital and maintenance repaired during mentioned period.
Under other information given by the source, violations of rule of electric power of 100 consumers were observed at the enterprise service territory in November of last year. Discovered infringements were relevantly acted and about 98 00 manat use value of more than 163 thousand kWh loosed electric power was restored. About 57 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, 837 violations of rule were discovered during 11 months of the current year and more than 1591 00 manat use value of about 2 million 652 thousand kWh loosed electric power was restored. More than 18 % of this sum was repaid and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
Lets` noted at the end that, quantity of used electric energy is more than 178,3 million kWh and about 45,8 million kWh belongs to private consumer group. More than 17,6 million kWh electric energy was generated under the enterprise in November of the current year. By the way, this indicator was about 3,8 million kWh in accordance to private consumer group.