SHAMAKHI EN: THE NETWORK IS READY TO WINTER
Traditional repair – restoration and reconstruction measures are successfully implemented at all energy objects.
These type of measures were also carried out at Shamakhi city, at the same time at Melhem, Geleybughurug and at other villages of the region. It was noted in the information given by Shamakhi EN to the Press  - release of Azerenergy” JSC. So that, transformers by 1000 and 1600 KVA were changed at “Hajigedirli”  s/s b 35 kV. And transformers by 100 KVA was substituted  at Geleybughurug village feeding from “Avakhil” TL and “Banovsha”  TL by 10 kV. Beside all of them, new vacuum circuit breaker was also constructed at “Chukhuryurd” s/s by 35 kV.
Lets` noted stressing to the source that, different type repair work were implemented at TP and CTP at t he service territory of the network. By the way, 8 transformers by 3 MVA were repaired.
It should be noted that, repair work was also operated at TL. So that, more than 4 km distance of OHL by 10, 6 and 0,4 kV were changed. At the same time, about 1 km line was substituted with SIL type one.
As the source informed, violations of rule of electric power of 265 consumers (235 of them belongs to consumers group)  were discovered during 11 months of last year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 351 00 manat use value of about 5851 00 kWh (about 1534 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 50 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
By the way, more than 57,4 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory during 11 months of the current year, more than 36,2 million kWh belongs to private consumer group.
Lets` noted at the end that, carried out all measures make opportunity for supplying with quality and stabile electric energy, definite of technological losses, preventing of extreme loadings.