BEYLAGAN EN: REPAIR WORK WAS CARRIED OUT
Systematical and purposeful measures are carried out in the line of improving of energy supply of consumers of Beylagan region. According to the information given by “Beylagan Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, loads of measures were implemented at electric economy of the region, it makes opportunity for increasing of quality and stability of transmitted electric power. By the way, a lot of repair – construction measures were carried out in the line of preparation to winter season during last three months of the current year. So that, different setting repair work were implemented in more than 3,,1 km distance of the lines by 0,4 kV and 5,8 km of the TL by 10 kV.
Lets` noted that, repair work was implemented at TP by the network in the line of much more improving of electric energy supply. At the same time, different powered 25 transformers were repaired and put into operation during this period.
Collective are assiduously try in the line of much more increasing of service quality – noted source was also added that, about 106,5 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory and more than 35,3 million kWh electric energy was used by private consumer group.
Lets` noted at the end that, more than 385 facts of violations of rule of electric power was discovered and during 11 months of the current year as a result of carried out spot – checks. And more than 97 thousand use value of about 1 million 6182 00 kWh loosed electric power was restored. About 46 % of this sum was repaid and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.