REPAIR WORK WAS IMPLEMENTED
Repair – restoration work was successfully carried out at transformer points and TL in order to prevent of any problem at electric power support of “Siyazen Electric Network” as at other structures of “Azerenergy” JSC and these type of measures are implemented in the line of it.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were operated at 6 complex transformer total power by 1,5 MVA and at Eynibulag, Dashli Chalghan, B.Hemye and etc. villages. At the same time, one CTP was capital repaired at Meftish village.
As the source informed, capital and maintenance repair work were implemented at 33 km distance of TL by 10, 6 and 0,4 kV, 17 stands were substituted with new one, more than 50 stands were made. At the same time, about 12,7 km distance of the same tension lines were changed.
Under the information given by the source, violations of rule of electric power of 310 consumer were discovered at the enterprise service territory during 11 months of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 41 thousand manat use value of more than 6832 00 kWh (more than 5245 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are implemented in the line of paying of the remainder sum.
By the way, damages were observed at meter complete of 60 consumers as a result of carried out spot – checks in November of 2012. And more than 59 00 manat use value of about 993 00 kWh (more than 854 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. By the way, about 87 million kWh energy was produced at the enterprise service territory and more than 28,1 million was generated under private consumer group during 11 months of the current year. These indicators were relevantly about 8,4 million kWh and more than 3,3 million kWh in November, 2012.