YENİDƏNQURMA TƏDBİRLƏRİNƏ DİQQƏT ARTIRILIR
Hazırda Hacıqabul rayonunun ərazisi fasiləsiz və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchiz olunur. Fiziki köhnəlmiş naqil və dayaqların yeniləri ilə əvəz olunması istiqamətində işlər aparılır. Buna sübut olaraq rayonun Udulu kəndində son bir ay ərzində 800 metr uzunluğunda məftilin dəyişdirilərək yenisi ilə əvəz olunması və zərurət yaranan yerlərdə dayaqların yeniləşdirilməsi göstərilə bilər.
“Hacıqabul Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, cari ilin yanvarından “Xiləmirzə” xəttində də  təmir işlərinin həyata keçirilməsi planlaşdırılıb. Həmçinin ötən il 35 kilovoltluq xətlərdən “Pirsaat” və “752 saylı” xətdə də əsaslı təmir işləri aparılıb. Hazırda “751 saylı” və “Atbu­laq” hava xəttində cari təmir işləri reallaşdırılmaqdadır.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, rayonun elektrik enerjisinə olan tələbatı yaz-yay dövründə təxminən 8-9 milyon kilovat-saat, payız-qış mövsümündə isə 12-14 milyon kilovat-saat aralığında dəyişir. Buna baxmayaraq, istehlak olunan elektrik enerjisinin dəyərinin ödənilməsi üzrə və­ziyyət qənaətbəxş deyil. Belə ki, smart-kart tipli sayğacların qu­raşdırıldığı rayon mərkəzində bu problem həllini tam olaraq tapsa da, hələ də açıq naqillərin istismarda olduğu kənd yerləri ilə bağlı bu fikri söyləmək çətindir. Bununla belə, kollektiv son dövrlər ödənişdə dinamikaya nail olmaq üçün səylərini artırmaqdadır.
Sonda onu da qeyd edək ki, rayon üzrə şəbəkənin yenidən qurulması istiqamətində nəzərdə tutulan tədbirləri gücləndirmək üçün genişmiqyaslı işlər həyata keçiriləcək. İlk olaraq sərfiyyatın çox, ödənişin isə az olduğu Udulu və  Abdulabad kəndlərində SİP kabellərin çəkilməsi və smart-kart tipli sayğacların quraşdırılması nəzərdə tutulur.

RECONSTRUCTION MEASURES ARE IN THE CENTER OF THE ATTENTION
At present, the territory of  Hajigabul region is supplying with quality and without break electric energy. Measures are carried out in the line of renewing of physical outdated cables and stands. Substituting of  800 m. wire with new one at Udulu village and renewing of the stands where necessary are examples of these type of measures.
According to the information given by “Hajigabul Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, carrying out of repair work at Khilemirze line is planned in January of the current year. At the same time, capital repair work was implemented at Pirsaat and number 752 by 35 kV. At present, maintenance repair work was implemented at Atbulag and number 751 TL.
As the source informed, necessity of consumers was between 8 - 9 million kWh during spring – summer and 12 – 14 during autumn – winter. In spite of that, meeting requirements is not satisfactory. This problem is solved where constructed smart – card type meters but where this problem is still observed.
Lets` noted at the end that, large scale measures will be implemented in the line of reconstruction of the network under the region. First of all, installation of SIL type meters and construction of smart – card type  meters at Udulu and Abdullabad villages are intended.