REPAIR WORK IS IMPLEMENTED
Important measures are carried out at Gadabay Electric Network”  (EN) in the of totally paying of electric energy value and improving of exploitation level.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press  - release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work was implemented at the lines by 6, 10 and 0,4 kV in 2,4 km distance during last three months of this year. And 28 TP were repaired, 23 transformer by more than 4,7 MVA were repaired and connected to the network during carried out repair measures.
By the way, reconstruction measures are carried out and meters are placed in the special boxes. And all these process make opportunity for preventing illegal use of electric power.
So that, about 34,2 million kWh, by the way, more than 26,7 million kWh electric energy was produced  during 11 months of the current year. Lets` noted that, these indicators were about 3,3 million kWh and more than 2,5 million kWh in November, 2012.
Lets` noted stressing to the source that, spot – checks are carried out in the line of discovering of violations of rule of electric power. So that, damages were observed at the meter complete of 5 consumers and more than 36 00 manat use value of 60 thousand kWh loosed electric power was restored. More than 83 % of this sum was repaid during financial period.
It should be noted that, 109 infringements were discovered during 11 months of 2012. As a result of it, more than 583 00 manat use value of 9725 00 kWh loosed electric power was restored. About 89 % of this sum was repaid and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.