TƏDBİRLƏR DAVAM ETDİRİLİR
Son dövrlər “Ağsu Elektrik Şəbəkəsi”nin enerji təsərrüfatında həyata keçirilən tədbirlər öz müsbət nəticəsini verməkdədir. Bu barədə “Ağsu” EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə məlumat verilib və bildirilib ki, rayonun elektrik enejisinin təchizatı ilə bağlı heç bir problem yoxdur. Mənbənin bildirdiyinə görə, bütün istehlakçı qruplar sutka ərzində keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunurlar.
Qeyd edək ki, əhalinin elektrik enerji təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm tədbirlər bu gün də davam etdirilir. Elektrik şəbəkəsinin xidməti ərazisində dirəklərin yenisi ilə əvəz olunması, dayaqların düşləndirilməsi, traverslərin quraşdırılması, naqillərin dartılması, onların yaşıl kütlədən təmizlənməsi və s istiqamətində mühüm işlər görülür. Məsələn, cari ilin son üç ayında  2 km-dən artıq xətt təmir edilmiş, 4 dayaq basdırılmış, 9 travers quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 7 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və bir transformator əsaslı təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Şəbəkədən daxil olan məlumata əsasən, cari ilin 11 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində ümumilikdə 38,7 milyon kilovatsaatdan artıq, o cümlədən noyabr ayında isə 3,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Daimi əhali istehlakçıları üzrə isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 21,2 milyon kilovatsaatdan çox və 2,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
“Elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçılar hələ də var”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin 11 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 190 istehlakçının (bunun 148-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilib. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq formada aktlaşdırılıb və 639,6 min kilovatsaatdan artıq (bunun 414,8 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 38,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 85%-dən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülür.
O cümlədən, cari ilin noyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 25 istehlakçının (bunun 18-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmiş və 56,2 min kilovatsaatdan artıq (bunun 35,3 min kilovatsaatdan çoxu yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 3,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 83 faizinin ödənişi təmin edilmişdir. Sonda onu da qeyd edək ki, hazırda rayon üzrə təmir işlərinin və reydlərin keçirilməsi davam etdirilir.

Carried out measures are given positive results at “Aghsu Electric Network” during last period. According to the information given by “Aghsu EN” to the Press –release of “Azerenergy” JSC, there is no problem in supplying of electric energy. As the source informed, all consumer groups are supporting with quality and stabile electric energy.
Lets` noted that, important measures are carried out in the line of improving of energy supply of the consumers. Important steps were taken  in the line of substituting of stands with new ones, construction of traverses, stretching of conductors and etc. for example, more than 2 km line was repaired, 4 stands were grounded, 9 traverses were constructed. At the same time, different setting repair work were implemented at 7 TP and one transformer were capital repaired and put into operation.
According to the information given by the network, in general more than 38,7 million kWh electric energy, by the way, about 3,5 million kWh electric energy was produced at the enterprise service territory during 11 months of the current year. These indicators were more than 21,2 million kWh and more than 2,2 million kWh under private consumers group.
There are still observed illegally use of electric energy – noted source was also give information about that, violations of rule of electric power of 190 consumers (148 of them belongs to private consumer group) during carried out spot – checks within 11 months of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 384 00 manat use value of more than 6396 00 kWh (more than 4148 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 85 % of this sum was paid as a result of carried out relevant measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
By the way, damages were noted at meters of 25 consumers (18 of them belongs to private consumer group) in November of the current year and about 34 00 manat use value of more than 562 00 kWh (more than 353 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. 83 % of this sum was repaid during financial period. Lets` noted at the end that, at present carrying out of repair work and spot – checks are continued under the region.