PAYLAYICI ŞƏBƏKƏDƏ YENİLƏŞMƏ DAVAM ETDİRİLİR
Respublikamızın kənd təsərrüfatı rayonlarından olan Tərtərin elektrik enerji təchizatının dayanıqlılığı tam təmin edilir.  Rayon elektrik şəbəkəsinin kollektivi bu sahədə üzərinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışır.
Şəbəkənin istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə görülən tədbirlər barədə “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  yarımstansiyalarda, transformator məntəqələrində avadanlıqlara texniki baxışlar həyata keçirilib və cari ilin son üç ayı ərzində 13 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda müxtəlif gücə malik iki transformator təmirdən çıxarılmış və təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Qeyd edək ki,  həm rayon mərkəzində, həm də kəndlərdə enerji təsərrüfatının qış mövsümünə hazırlanması üçün məqsədyönlü tədbirləri cari ilin son üç ayında da davam etdirilmişdir. Rayon mərkəzi, Borsunlu, Küşərli, Xoruzlu kəndlərindəki paylayıcı şəbəkələrdə yenidənqurma işləri aparılmışdır. Ümumiyyətlə, sözügedən dövrdə 10 və 0,4 kV-lik xətlərin 19 kilometri təmir edilmiş, 3,2 km-dən çoxu dəyişdirilmiş və 15 ağac dayaq dəmir beton dayaqla əvəzlənmişdir. Bütün bunlarla yanaşı qışa hazırlıqla əlaqədar xətlər yaşıl kütlədən təmizlənmiş, məftillər dartılmış və digər qabaqlayıcı tədbirlər görülmüşdür.
Onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən işlər müəssisənin digər texniki-iqtisadi göstəricilərinə də müsbət təsir göstərir. Cari ilin noyabr ayında müəssisə üzrə 8,2 milyon kilovat-saata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilib. O cümlədən daimi əhali qrupu üzrə bu göstərici 2,2 milyon kilovatsaata yaxın olub.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 11 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində 96,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bunun da 24,4 milyon kilavatsatdan çoxu daimi əhali istehlakçı qrupuna aiddir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, istehlakçıların sayğac-uçot komplektinə baxış keçirilən zaman aşkar edilən qayda pozuntularına görə,  cari ilin noyabr ayında 115-dən artıq (bunun 110-u məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 482 min  kilovatsaat (bunun 391,9 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 29 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 36 faizinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin 11 ayı ərzində burada 485-dən artıq (bunun 405-i məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 2 milyon 839,4 min kilovatsaata yaxın (bunun 1 milyon 281,3 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 170,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 70 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

RENOVATION PROCESS IS CONTINUED AT DISTRIBUTION NETWORK
Stability of Terter – one of agricultural regions of the republic, electric energy is totally supplied. Collective of the region electric network are assiduously try in the line of this process.
According to the information given by the network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about carried out measures in order to increase exploitation level, equipments at s/s, transformer points were maintenance checked up and different setting repair work was implemented at 13 TP during last three months of the current year. At the same time different powered two transformers were repaired and against connected to the network.
Lets` noted that, purposeful measures were implemented for preparing to winter season at the villages. Reconstruction work was implemented the at distribution networks of region center, Borsunlu, Kesherli, Khoruzlu villages. In general, 19 km of the lines by 10 and 0,4 kV were repaired, more than 3,2 km was changed and 15 wooden stands were substituted with iron ones. Beside all of them, territory of the lines were cleaned of green mass, wires were stretched and other measures were carried out.
Lets` noted that, implemented measures make positive influence to technical – economical indicators. About 8,2 million kWh electric energy was produced under the enterprise in November of the current year. By the way, about 2,2 million kWh belongs to private consumer group.
By the way, about 96,4 million kWh electric energy was produced at the enterprise service territory during 11 months of the current year. And 24,4 million kWh belongs to private consumer group.
It should be noted that, violations of rule of electric power of 115 consumers (110 of them belongs to private consumer group) were discovered in November of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 29 thousand manat use value of 482 thousand (more than 3919 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. 36 % of this sum was repaid during financial period.
Under other information given by the source, more than 485 violations of rule (405 of them belongs to private consumer group) were discovered and more than 1703 00 manat use value of about 2 million 8394 00 kWh (more than 1 million 2813 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 70 % of this sum was repaid as a result of carried out measures.