GÖRÜLƏN TƏDBİRLƏR ÖZ NƏTİCƏSİNİ VERİR
Istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı elektrik şəbəkələrində ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər davam etməkdədir. Bu baxımdan, Neftçala rayonunun elektrik enerjisi ilə təchizatı sahəsində də vəziyyət qənaətbəxşdir.
“Neftçala Elektrik şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məluma görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin noyabr ayında 10,6 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, onun da 4,7 milyon kilovatsaatdan çoxu daimi əhali istehlakçılar qrupuna aiddir.
Qeyd edək ki, cari ilin 11 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində ümumilikdə 130,5 milyon kilovatsaatdan çox elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. O cümlədən, daimi əhali istehlakçılar qrupu üzrə isə bu göstərici 55,6 milyon kilovatsaata yaxındır. İstehlakçılara verilən elektrik enerjisinin haqqının ödənilməsi sahəsində əhalinin ödənişə cəlb olunması qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir.
Onu da qeyd edək ki, elektrik enerjisi ilə təchizat sahəsində vəziyyətin qənaətbəxş olması rayonun elektrik təsərrüfatında görülmüş əsaslı və cari təmir işləri ilə də bağlıdır. Belə ki, burada son üç ay ərzində bir yeni transformator məntəqəsi (TM) istismara verilmiş, 20-dən artıq TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, ümumi gücü 720 KVA olan üç ədəd transformator isə əsaslı təmir olunmuşdur. Eyni zamanda 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərin 13,4 kilometrdən artıq hissəsində də mühüm işlər həyata keçirilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin 11 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı müəssisənin xidməti ərazisində 250-dən artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 2 milyon 298,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 137,9 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 92 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, cari ilin noyabr ayında 31 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 154 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 9,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi əsasən (98%) təmin edilmişdir.

Systematical and purposeful measures are continued at electric networks in the line of improving of electric energy supply of the consumers. Energy supply of  Neftchala is satisfactory.
According to the information given by Neftchala Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 10,6 million kWh electric power was generated at the enterprise service territory in November of the current year. And more than 4,7 million of this sum belongs to private consumer group.
Totally more than 130,5 million kWh electric energy was produced at the enterprise service territory during 11 months of the current year.  By the way, this indicator is about 55,6 million kWh under private consumer group.
Lets` noted that, situation at electric energy supply is satisfactory as a result of implemented capital and maintenance repair work. So that, one new transformer point (TP) was commissioned, different setting repair work were implemented at more than 20 TP. Three transformers by 720 KVA were capital repaired. At the same time, more than 13,4 km of the lines by 10, 6 and 0,4 kV were repaired.
Under other information given by the source, damages were discovered at meters of more than 250 consumers, discovered infringements were relevantly acted and more than 1379 00 manat use value of more than 2988 00 kWh loosed electric power was restored. About 92 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and relevant measures were operated in the line of paying of the remainder sum.
By the way, 31 violations of rule of electric power were discovered in November of the current year. As a result of it, more than 91 00 manat use value of about 154 thousand loosed electric power was restored. Some part of this sum (98%) was repaid during financial period.