“Hacıqabul Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda qeyd edilir ki, təmir işləri nəzərdə tutulan qrafik üzrə aparılır. Dayaqlar daha keyfiyyətliləri ilə əvəz olunur, zərurət yaranan ərazilərdə məftillər dəyişdirilir. Bundan başqa, daha çox yüklənən transformator məntəqələrinin yükü azaldılır, həmin istehlakçılar digər TM-lərə qoşulur. Bu da itkilərin azalması və dayanıqlığın yaxşılaşdırılması baxımından müsbət təsirə malikdir.
Qeyd edək ki, müəssisə üzrə cari ilin 11 ayı ərzində ümumilikdə  115,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak olunub. O cümlədən, cari ilin noyabr ayında isə bu göstərici 10,4 milyon kilovatsaata yaxın olub. Xidməti ərazidə olan daimi əhali qrupu istehlakçıları üzrə isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 46,5 milyon kilovatsaata yaxın və 3,4 milyon kilovatsaatdan artıq olub.
Cari ilin son üç ayında müəssisənin xidməti ərazisində aparılan yenidənqurma işləri çərçivəsində smartkart tipli sayğacların quraşdırılması məqsədilə 130 metrə yaxın koaksal  kabel xətti çəkilmiş, 10 və 6 kV-lik xətlərin 8,6 kilometrə, 0,4 kV-lik xətlərin isə 2 kilometrə yaxını təmir edilmişdir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə 20-dən artıq transformator məntəqəsində (TM) müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və ümumi gücü 0,4 MVA-ya yaxın olan iki transformator da əsaslı təmir edilərək istifadəyə verilmişdir.
Ümumilikdə isə sözügedən təsərrüfatın balans mənsubiyyətinə aid olan EVX, yarımstansiya və TM-lərdə mövsümə hazırlıq çərçivəsində bütün lazımi tədbirlər icra olunur.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, şəbəkənin istismar səviyyəsinin yaxşılaşdırılması, kabel xətlərinin çəkilməsi, vaxtaşırı reydlərin keçirilməsi və digər qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsinə baxmayaraq, elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə halları var və ona qarşı sərt tədbirlər görülür. Belə ki, cari ilin 11 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 280 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 2 milyon 532,1 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 151,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 22 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, cari ilin noyabr ayında 62 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 240,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 14,4 min manatdan cox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 19 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.

LOSSES ARE DECREASED
According to the information given by “Hajigabul Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, repair work are continued in the line of intended graphic. The stands are substituted with much more quality ones, wires are changed where necessary. In additional, load of much more loaded transformers are decreased, these consumers are connected to other TP. And it plays the main role in decreasing of losses and improving of stability.
Lets` noted that, more than 115,7 million kWh electric energy was generated during 11 months of the current year. By the way, this indicator was about 10,4 million kWh in November of the current year. This indicator was relevantly about 46,5 million kWh and more than 3,4 million kWh under private consumer group at the service territory.
About 130 m. coaxial cable was installed, 8,6 km distance of the lines by 10 and 6 kV and about  2 km of the lines by 0,4 kV were repaired in order to construction of smart – card type meters in the line of reconstruction work at the enterprise service territory during last three months of the current year. At the same time, different setting repair work was implemented at more than 20 transformers points (TP) during mentioned period. And two transformers by 0,4 MVA were capital repaired.
In general, all necessary measures were executed   at TL, s/s and TP belonging to balance  in the line of preparation to seasonal  measures.
As the source informed, there are still observed illegal use of electric power in spite of improving of exploitation level of the network, installation of cable lines, systematically carrying out of spot – checks. And hard measures were operated against them. So that, violations of rule of electric power of 280 consumers were discovered during carried out spot  - checks at the enterprise service territory during 11 months of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 1519 00 manat use value of about 2 million 5321 00 kWh loosed electric power was restored. About 22 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are implemented in the line of paying of the remainder sum.
By the way, 62 violations of rule of electric power were discovered in November of the current year. As a result of it, more than 144 00 manat use value of more than 2407 00 kWh loosed electric power was restored. More than 19 % of this sum was repaid during financial period.