ŞİRVAN İES: TƏMİR İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
Uzun müddətdir ki, fəaliyyətdə olan stansiyanın avadanlıqlarının daim işlək vəziyyətdə saxlamaq  böyük  zəhmət tələb etsə də, energetiklərimiz bu işlərin öhdəsindən çox bacarıqla gəlir və    avadanlıqları qəzasız işlətmək üçün var qüvvələri ilə çalışırlar. Xatırladaq ki, qoyuluş gücü 1050 MVt olan “Şirvan İES” 1962-ci ildən istismardadır.
Şirvan İES-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə burada cari ilin son üç ayında sistem əhəmiyyətli xeyli işlər yerinə yetirilib. Belə ki, tədbirlər planına uyğun olaraq İES-də fəaliyyətdə olan 6 saylı enerji blokunda əsaslı təmir işləri başa çatdırılaraq blok istismara verilmişdir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə digər enerji bloklarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı qrafik əsasında enerji bloklarında mütəmadi olaraq kondensatorlar və yağlama sisteminə verilən yağın normal temperaturunu saxlamaq üçün turbinlərin və generatorların yağ soyuducuları növbə ilə yuyulur.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik I “Cənub” EVX-nin hava açarı və bir neçə transformator da təmir edilmişdir. Eyni zamanda, yarımstansiyada hava kompressorları qrafik üzrə təftiş və təmir olunmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı mazut ötürücü nasoslara baxış keçirilmiş və aşkar edilən qüsurlar aradan qaldırılmışdır. Hidrotexniki sexdə isə 3 saylı dövran nasosu əsaslı təmir olunmuşdur. Yeri gəlmişkən, hazırda yanacağın nəqli sexində tutumu 20 min kub metr olan 14 saylı mazut çəninin əsaslı təmiri davam etdirilir. Stansiyanın  xidməti binalarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri icra edilmişdir .
Mənbədən  onu da bildirdilər  ki, İES-in kollektivi enerji bloklarının fasiləsiz və dayanıqlı işləməsi üçün zəruri olan bütün tədbirləri yerinə yetirməyə var qüvvəsi ilə çalışır.
Sonda məlumat üçün bildirək ki, sözügedən enerji obyektində cari ilin noyabr ayında 209,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal olunmuşdur. Cari ilin 11 ayı ərzində isə 2 milyard 597,2 milyon kilovatsaatdan artıq  elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində digər texniki göstəricilər üzrə də yüksəlişə nail olunmuşdur.

SHIRVAN TPP: REPAIR WORK ARE CONTINUED
Our power engineering specialists are assiduously try in the line of stabile and normal work regime of the equipments of power plant. Lets` remind that, “Shirvan” TPP by 1050 MW was put into operation since 1962.
According to the information given by “Shirvan” TPP to the Press – release of “Azerenergy” JSC, loads of systemic considerable, measures were eliminated during last three months of the current year in order to preparation to autumn – winter season. So that, capital repair work was over at energy block number 6 and was put into operation in accordance to measures plan. At the same time, different setting repair work was also implemented at other energy blocks. Beside all of them, oil coolers of turbines and generators were systematically washed for saving of normal temperature of oil.
Lets` noted that, circuit breakers and some transformers of the I “Janub” TL by 110 kV were repaired during mentioned period. At the same time, air compressors at the s/s were inspected and repaired. And black oil conductor pumps were controlled and discovered infringements were eliminated. Circuit pump number 3 was capital repaired at hydro technical work shop. By the way, at present, capital repair work of black oil vat number 14 was continued. Different setting repair work was operated at service buildings of the power plant.
Under other information given by the source, the collective are assiduously trying in the line of supplying of stabile and regular work regime of energy blocks.
It should be noted at the end that, more than 209,6 million kWh electric power was generated at mentioned energy block in November of the current year. More than 2 milliard 597,2 million kWh electric energy was produced during 11 months of the current year.
High results were achieved under technical indicators in the line of increasing of work stability of the equipments and supplying of stabile work regime of energy distribution and transmission systems.