ZAQATALA EŞ: TƏMİR İŞLƏRİ APARILIB
Payız-qış mövsümünə hazırlıq çərçivəsində “Zaqatala Elektrik Şəbəkəsi”ndə bir sıra mühüm işlər həyata keçirilib.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində olan 10 kV-lik “S.Vurğun”, “Tala”, “Makov” və digər hava xətlərində həyata keçirilən təmir işləri xətlərin 2 kilometrdən artıq hissəsini əhatə etmişdir. 0,4 KV-lik xətlərin isə 10 km-dən artıq hissəsində təmir işləri aparılmışdır ki, buraya Mosul, lahıc, Qandax, Muğanlı və bir neçə kəndin paylayıcı şəbəkəsi daxildir.
Qeyd edək ki, payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində hava xətlərin altındakı yaşıl kütlələr təmizlənib. Bu da baş verə biləcək qəza hallarının və qısaqapanmaların qarşısının alınması baxımından da mühüm əhəmiyyətə malikdir. Həmçinin, şəbəkənin balansında olan 13 transformator məntəqəsində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, rayonda elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən abonentlərə qarşı sərt tədbirlər görülür. Təbliğat işinin normal səviyyədə qurulmasına da ciddi diqqət yetirilir. Görülən tədbirlər elektrik enerjisindən daha çox istifadə olunduğu qış aylarlnda qeyri-qanuni müdaxilələrin qarşısının alınmasına təsirsiz ötüşməyəcək. Nəticədə istismar zamanı istifadə olunan avadanlıqlarda baş verə biləcək qəza halları minimum səviyyəyə endiriləcəkdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 2012-ci ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 35 istehlakçının sayğac uçot komplektini pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 115,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 6,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 86 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə burada 410-a yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 1 milyon 233,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 74 min manatdan cox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 66 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

ZAGATALA EN: REPAIR WORK IS IMPLEMENTED
Loads of important measures were implemented at Zagatala Electric Network” in the line of autumn – winter season.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 2 km distance of the lines of  S. Vurghun, Tala, Makov and at other  OHL were repaired. More than 10 km part of the lines by 10 kV were repaired, distribution networks of Mosul, Lahic, Gandakh, Mughanli and at other villages are belonging there.
Lets` noted that, territory of OHL were cleaned of green mass in the line of preparation to autumn – winter season. And this process plays the main role in preventing of any accidents. At the same time, different setting repair work were implemented at 13 transformers.
As the source informed, hard measures were carried out against illegal use of electric power. Propaganda measures are also in the center of the attention. Carried out measures will also play the main role in preventing of illegal use of electric power. As a result of it, accidents at the equipments will be minimized.
As the source informed, facts of violations of rule of 35 consumers were discovered during carried out spot – checks at the enterprise territory in October of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 69 00 manat use value of 1157 00 kWh loosed electric power was restored. About 86 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` also noted that, about 410 infringements were discovered there during 10 months of the current year, more than 74 thousand of more than 1 million 2337 00 kWh loosed electric power was restored. More than 66 % of this sum was repaid  as a result of carried out measures and relevant measures were implemented in the line of paying of the remainder sum.