XIRDALAN EŞ: AVADANLIQLAR NÖVBƏTİ MÖVSÜMƏ HAZIRDIR
İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən enerji təsərrüfatlarında ənənəvi təmir-bərpa işləri yerinə yetirilir. “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Xırdalan Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin on üç ayında da qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. Belə ki, müəssisənin xidmət göstərdiyi Masazır, Hökməli, Güzdək, Müşfiq, Xırdalan və digər yaşayış məntəqələrində 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri uğurla həyata keçirilimişdir. Eyni zamanda sayğac uçot komplektinə nəzarəin daha da gücləndirilməsi məqəsdilə həyata keçirilən yenidənqurma işləri zamanı 15,1 km-ə yaxın SİP kabel xətti çəkilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 40-a yaxın TM və KTM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüş və 6 tranformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur. Eyni zamanda Masazırda 250 KVA-lıq transformator 630 KVA ilə əvəzlənmişdir. Bütün bunlarla yanaşı texnoloji itkiləri azaltmaq və transformatorlardan səmərəli istifadə etmək məqsədilə transformatorların gücləri ilə yüklərinin uyğunluğuna baxış keçirilmiş və müvafiq tədbirlər görülmüşdür.
Yeri gəlmişkən, müəssisənin xidməti ərazisində enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 190-dan artıq istehlakçının (bundan 187-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 576,4 min kilovatsaatdan artıq (bundan 511,7 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 34,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə 1120-ə yaxın qayda pozuntusu aktı tərtib olunmuşdur ki, bunun da 1041-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 4 milyon 740,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 284,4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 60 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

KHIRDALAN EN: THE EQUIPMENTS ARE READY TO THE NEXT SEASON
Traditional repair – restoration measures are carried out at energy economy operation in the country in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric power.
According to the information given by “Khirdalan Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some repair work was implemented at the service territory of the enterprise in order to preparation to winter season during three months of the current year. So that, different setting repair work were carried out at the lines by 10 and 0,4 kV of Masazir, Hokmeli, Guzdek, Mushfig, Khirdalan and at other residents. At the same time, about 15,1 km SIL type meter was installed during carried out reconstruction work in order to strengthened of supervision to meter account complete.
Lets` noted that, different type repair work was implemented at about 40 TP and CTP and 6 transformers were repaired and put into operation during mentioned period. Transformer by 250 KVA was substituted with the one by 630 KVA. Beside all of them, power and load of the transformers were controlled in order to productively use of transformers and decrease of technological losses.
Carried out measure in the line of supplying of stability of energy support is continued. Territory of TP and CTP were cleaned of dry grass, fire extinguisher posts were controlled in order to supply fire safety taking into account of present climate condition.
Under other information given by the source that, violations of rule of electric power of more than 190 consumers (187 of them belongs to private consumer group) were discovered at the enterprise service territory in October of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 346 00 manat use value of more than 5764 00 kWh (more than 5117 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, acts of violations of rule of electric power of 1120 consumers were observed during 10 months of the current year, 1041 of them belongs to private consumer group. More than 2844 00 manat use value of more than 4 million 7403 00 kWh loosed electric power was restored. More than 60 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.