İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması energetiklərin ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) xidməti ərazilərində də bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir ki, müvafiq tədbirlər REŞ-in fəaliyyət dairəsinə məxsus olan “Goranboy” elektrik şəbəkəsində də uğurla yerinə yetirilib. Belə ki, cari ilin son üç ayı ərzində istehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatının daha da keyfiyyətli şəkildə təmin edilməsi məqsədilə 10 kV-lik “Qazaxlar”, “Göynüyən” və “Ferma” HX-lərində (11,2 km məsafədə) təmir işi görülərək xəttin trassası yaşıl kütlədən təmişlənmiş, naqillərin qabariti aradan qaldırılmışdır. Analoji tədbirlər sırasına 10 kV-lik “Qarasuçu”, “Böyrü”, “Telestudiya” və digər EVX-lər də daxildir. Bu elektrik xətlərində də naqillərin yeniləri ilə əvəz edilməsi ilə yanaşı, dayaqlar düzəldilmiş, izolyatorlar yeniləri ilə əvəz edilmişdir. Məlumat üçün bildirək ki, cari ilin son 3 ayı ayı ərzində 27,8 kilometr 10 kV-lik EVX-də əsaslı və cari təmir işləri ğörülmüşdür. Qeyd edək ki, tədbirlər Safkürd kəndində və rayon mərkəzində iki TM-dən qidalanan 0,4 kV-lik xətlərdə də yerinə yetirlmiş, 6 dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş, eyni sayda travers quraşdırılmış və bir kilometrə yaxın xətt çəkilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, müxtəlif təyinatlı təmir işləri EŞ-in balans mənsubiyyətinə daxil olan 32 TM-də də aparımış və eyni zamanda 7 transformator əsaslı təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir. Ümumiyyətlə, icra edilmiş müxtəlif təyinatlı təmir-bərpa işləri enerji daşıyıcıların dayanıqlığını daha da artırmış və iş qabiliyyətini daha da gücləndirmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 32 qayda pozuntusu (bunun 21-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 273,8 min kilovatsaatdan artıq (bundan 49,2 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 16,4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 10 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə burada 1070-ə yaxın istehlakçının (bundan 907-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 4 milyon 392,5 min kilovatsaatdan artıq (bundan 2 milyon 294,9 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 263,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

REPAIR WORK IS SUCCESSFULLY IMPLEMENTED
Carrying out of capital and maintenance repair work at s/s, transmission equipments , decreasing of looses in order to support quality and stabile electric power supply are main orders. Relevant measures were operated at service territories of “Mingachevir Regional Electric Network” (REN) as at other energy objects. According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, relevant measures were operated at “Goranboy” electric network belonging to REN. So that, repair work was carried out at “Gazakhlar”, “Goynuyen” and “Ferma” TL in 11,2 km distance by 10 kV in order to supply much more quality energy support for the consumers during last three months of the current year. Analogical measures were implemented at Garasuchu, Boyru, Telestudiya and at other TL. Beside substituting of the lines with cables, the stands were made, insulators were substituted with new ones. Capital and maintenance repair work were implemented at TL by10 kV in 27,8 km during last 3 months of the current year. Lets` noted that, measures were implemented at the lines by 0,4 kV feeding from two TP at Safkurd village and region center, 6 stands were substituted with new ones, the same numbered traverses were constructed and about one km line was installed.
Lets` noted that, 32 TP belonging to EN balance were repaired and capital repair work was implemented at 7 transformers. In general, executed different type repair – restoration measures were much more increased stability of energy carriers and work productivity was much more strengthened.
As the source informed, 32 violations of rule of electric power (21 of them belongs to private consumer group) were discovered at the enterprise service territory in October of the current year and the statements were drawn up. More than 164 00 manat use value of more than 2738 00 kWh (about 492 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 10 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, violations of rule of 1070 consumers were discovered (907 of them belongs to private consumer group) during 10 months of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 2634 00 manat use value of more than 4 million 3925 00 kWh (about 2 million 2949 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures were implemented in the line of paying of the remainder sum.