“ŞƏKİ REŞ” : MÖVSÜMİ HAZIRLIQ UĞURLA YERİNƏ YETİRİLİR
Bütün enerji müəssisələrinin xidməti ərazilərində istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, eyni zamanda qarşıdan gələn payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə yenidənqurma işləri və müxtəlif təyinatlı sistem əhəmiyyətli təmir işləri həyata keçirirlər.
“Şəki Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndən (REŞ) cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir işləri ilə bağlı “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 110 kV-lik “İsmayıllı” hava xəttində (HX) iki dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş, iki anker künc dayaq isə təmir olunmuşdur. Eyni zamanda 110 kV-lik I, II və III “Qəbələ”, I və II “Zaqatala”, “Qubaxəlilli” budaqlanmasında, 35 kV-lik “Taxılçılıq”, “Çüşməli” və digər bir neçə HX-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Qeyd edək ki, 110 və 35 kV-lik HEVX-də aparılmış təmir işləri zamanı həmin bu xətlərin ümumilikdə 28 kilometri təmir edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 və 35 kV-lik yarımstansiyalarda da müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüşdür. Bu tədbirlər sırasına 110 kV-lik “Zaqatala”, “İsmayıllı”, “Balakən”, 35 kV-lik “Nic”, “Oğuz”, “İvanovka”, “Alazan”, “Muğanlı” və digər yarımstansiyaları daxil etmək olar. Ümummiyyətlə, cari ilin son üç ayı ərzində 110 kV-lik yarımstansiyalarda 150-dən artıq, 35 kV-lik yarımstansiyalarda isə 40-a yaxın avadanlıqlarda əsaslı və cari təmir işləri görülmüşdür. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində 110 kV-lik “Şəki” yarımstansiyasında 4 ədəd eleqaz açarı quraşdırılmış, “Hacallı” və “Qəbələ” yarımstansiyalarında tikinti-quraşdırma işləri də aparılmışdır.
Yeri gəlmişkən, REŞ-in fəaliyyət dairəsinə aid Zaqatala rayonu Qımır, Bazar, Mamrıx, Gözbarax kəndləri və “Balakən-Qazbinə” hava xətti də diqqətdən kənarda qalmamışdır. Enerji obyektindən daxil olan məlumata əsasən, sözügedən kəndlərin 0,4 kV-lik EVX-ləri yenidən qurulmuş, HX-də isə 300-dən çox dayaq quraşdırılmış və 8,2 kilometr SİP kabel xətti çəkilmişdir. Mənbədən bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər qış mövsümündə enerji daşıyıcılarının keyfiyyətli iş rejimini daha da artıracaqdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisənin xidməti ərazisində yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı mütəmadi tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, EVX-lərin trassası, yarımstansiyaların ərazisi quru otlardan təmizlənir, yağ tutumlu avadanlıqlarda yağın səviyyəsi, girimlərdə təzyiqlərin və transformatorlarda temperaturun norma həddində saxlanması təmin edilir.

Reconstruction and different type system important repair measures were carried out in order to increase of exploitation level at all energy enterprises, at the same time, preparation to autumn – winter season.
According to the information given by “Shaki Regional Electric Network” (REN) to the Press – release about out carried repair work, two stands were substituted, two anchors were repaired at “Ismayilli” TL by 110 kV. At the same time, different setting repair work was implemented at the I, II and III Gabala by 110 kV, the I and II Zagatala, Gubakhelilli and Takhilchilig, Chushmeli TL by 35 kV and at other ones. And 28 km distance of OHL by 110 and 35 kV was repaired.
Lets` noted that, different setting repair work was implemented at the s/s by 110 and 35 kV during mentioned period. Zagatala, Ismayilli, Balaken s/s by 110 kV, Nij, Oguz, Ivanovka, Alazan, Mughanli and other s/s by 35 kV are belonging to these type measures. In general, more than 150 equipments at s/s by 110 kV, about 40 ones at the s/s by 35 kV were capital and maintenance repaired during last three months of the current year. It should be noted that, 4 circuit breakers were installed at Shaki s/s by 110 kV and construction measures were implemented at Hajalli and Gabala s/s during last three months of the current year.
By the way, Zagatala region, Girmir, Bazar, Mamrikh, Gozbarakh villages and Balaken – Gazbine TL belonging to REN are also in the center of the attention. Under the information given by energy object, TL by 0,4 kV was reconstructed, more than 300 stands were constructed, 8,2 km SIL type line was installed. As the source informed, carried out measures will increase quality work regime of energy carriers during winter.
Lets` also noted that, measures in the line of fire safety are constantly carried out. By the way, territory of s/s and trace of TL were cleaned of dry grass.