Respublikamızın enerji müəssisələrində payız-qış mövsümünə hazırlıq işləri davam etdirilir. “Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin əhatə etdiyi rayonlarda da bu istiqamətdə məqsədyönlü tədbirlər əvvəlcədən tərtib olunmuş plan-qrafik əsasında həyata keçirilir. Görülmüş və hazırda davam etdirilən tədbirlər elektrik enerjisinin texniki itkisinin minimum səviyyəyə salınması ilə yanaşı şəbəkələrin istismar vəziyyətinin daha da yaxşılaşmasına səbəb olur.
Müəssisədən “Yevlax Elektrik Şəbəkəsi” (EŞ) üzrə görülmüş işlər barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində 110 kV-lik “Yevlax”, 35 kV-lik “Malbinəsi”, “Xanabad”, “Yuxarı Bucaq” və digər bir neçə yarımstansiyadan çıxan 10 və 6 kV-lik hava xətlərində (HX) müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, o cümlədən həmin xətlərin 5,7 kilometri əsaslı təmir edilmişdir. Eyni zamnda sözügedən rayonun Əcəmi, Qaraməmmədli, Hacmahmudlu kəndi, həmçinin Yevlax şəhər ərazisində ümumilikdə 7,1 kilometr 0,4 KV-lik xətt də təmir edilmiş, bir neçə dayaq və travers dəyişdirilmiş, xəttin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmiş, dayaqlar düzləndirilmişdir.
Qeyd edək ki, təmir işləri EŞ-in xidməti ərazisində olan transformator məntətəqələrindən də yan keçməmişdir. Belə ki, sözügedən müəssisə üzrə həmin bu dövrdə 7 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və 2 müxtəlif güclü transformator əsaslı təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Müəsisədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 104 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur ki, bundan da 31-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 988 min kilovatsaatdan artıq (bundan 140,5 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 51,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, 2012-ci ilin 10 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 510-dan artıq istehlakçının (bundan 347-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 3 milyon 788 min kilovatsaata yaxın (bundan 1 milyon 244,1 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 227,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Preparation work to autumn – winter season is continued at energy enterprises of the republic. Purposeful measures are continued at the regions of Mingachevir Regional Electric Network” in the line of drawn up plan – graphic. Carried out and at present continued measures makes opportunity for decreasing of technical looses.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC about carried out measures at  “Yevlakh Electric Network” (EN), different setting repair work was implanted at the lines by 10 and 6 kV coming out of  “Yevlakh” s/s by 110 kV, “Malbinesi”, “Khanabad”, “Yukhari Bujag” and at other s/s. By the  way, 5,7 km of the lines was capital repaired. At the same time, totally 7,1 km line by 0,4 kV was repaid at “Yevlakh” city and at “Ajami”, “Garamemmedli”, “Hajmahmudlu” village. Some stands and traverses were cleaned and stands were made.
Lets` noted that, repair work was also implemented at transformer points belonging to service territory of EN. So that, different setting repair work were implemented at 7 TP during this period within mentioned period. And 2 different setting transformer was capital repaired and put into operation.
Under the information given by the source, 104 violations of rule of electric power was discovered at the enterprise service territory in October of the current year and 31 of them belongs to private consumer group. Discovered infringements were relevantly acted and about 511 00 manat use value of more than 988 thousand (more than 1405 00 kWh belongs to private consumer group) kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, damages were discovered at meter complete of more than 510 consumers (347 of them belongs to private consumer group) during carried out spot – checks within 10 months of 2012. And more than 2273 00 manat use value of about 3 million 788 thousand (more than 1 million 2441 00 kWh  belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.