AVADANLIQLAR QIŞA HAZIRLANIR
Xidməti ərazilərində daha dayanıqlı elektrik enerjisi təminatının yaradılması məqsədilə “Mingəçevir Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) balans mənsubiyyətinə daxil olan elektrik verilişi xətlərində (EVX) və transformator məntəqələrində son aylar ərzində bir sıra sistem əhəmiyyətli təmir-bərpa işləri yerinə yetirilmişdir.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda  qeyd edilir ki, ümumiyyətlə payız-qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar olaraq tədbirlər planı hazırlanıb həyata keçirilir. Tədbirlər planına uyğun olaraq, dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə 35 kV-lik “Karxana” yarımstansiyasından çıxan 6 kV-lik 12 saylı hava elektrik xəttı kabellə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda 110 kV-lik “Az.İES” yarımstansiyasından çıxan 6 kV-lik 2 saylı HX də yenisi ilə əvəz edilmişdir. Bir sözlə, 6 KV-lik şəbəkə üzrə nəzərdə tutulmuş işlər qrafikə uyğun uğurla başa çatmış və 1,7 km-ə yaxın xətdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.
Qeyd edək ki, rayonun Rəfibəyli, Şəhriyar, A.Şaiq və digər küçələrində, “AzDRES” qəsəbəsində 0,4 kV-lik enerji daşıyıcılarında da müvafiq təmir-bərpa işlər yerinə yetirilib. O cümlədən, 6 dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş, 1400 metr SİP kabel xətti çəkilmiş və 1,8 km-ə yaxın hissəsdə isə əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin son 3 ayı ərzində rayon üzrə 9 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və 6 müxtəlif güclü transformator təmir edilərək istifadəyə verilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən analoji tədbirlər yarımstansiyaların, elektrik verilişi xətlərinin qəzasız və dayanıqlı işləməsi üçün əsaslı zəmin yaradır.
Mənbə onu da bildirdi ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin oktyabr ayında  keçirilmiş reydlər zamanı 14 qayda pozuntusu (bunun 12-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir)  faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 65,9 min kilovatsaatdan artıq (bundan 24,2 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 32 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, ümumiyyətlə isə cari ilin 10 ayı ərzində burada 67 qayda pozuntusu (bundan 30-u məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir)  faktı aşkar edilərək 1 milyon 995,8 min kilovatsaatdan artıq (bundan 97,7 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 119,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

THE EQUIPMENTS ARE READY TO WINTER SEASON
Lots of repair – restoration measures were implemented at TL and transformer points of Mingachevir Electric Network (EN) in order to supply stability of electric energy at the service territory.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC, in general, measures in the line of preparation to autumn – winter season were prepared and carried out. OHL number 12 by 6 kV coming out of Karkhana s/s by 35 kV was substituted with cable  in the line of strengthened of stability.  At the same time, OHL number 2 by 6 kV coming out of Az. IES s/s by 110 kV  was substituted with new one. And different setting repair work was carried out at the lines in 1,7 km.
Lets` noted that, relevant repair – restoration work was carried out at energy carriers by 0,4 kV of AzDRES settlement, by the way at Refibeyli, Shehriyar, A.Shaig and at other streets. By the way, 6 stands were substituted with new ones, 1400 m. SIL type cable was installed and capital abd maintenance rapair work was operated at about 1,8 km of the line.
By the way, different setting repair work was implemented at 9 TP under the region during 3 months of the current year. And 6 different powered transformers were repaired and put into operation.
Lets` also noted that, carried out analogical measures makes opportunuty for without accident work of s/s, TL.
As the source informed, violations of rule of electric power of 14 consumers (12 of them belongs to private consumer group) during carried out spot – checks in Ictober of the current year at the enterprise service territory. As a result of it, about 4 thousand use value of more than 659 00 kWh (about 242 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electirc power was restored. More than 32 % of this sum was repaid as a result of carried out measures.
It should be noted at the end that, 67 violations of rule of electric power were observed during 10 months of the current year (30 of them belongs to private consumer group)  and more than 1197 00 manat use value of more than 1 million 9958 00 kWh (about 977 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.