“Qazax Elektrik Şəbəkəsi” (EŞ) xidməti ərazisində elektrik enerjisinin daha da dayanıqlı və keyfiyyətli paylanması, itkilərin azaldılması, istehlaka ötürülən enerjinin dəyərinin ödənilməsi istiqamətində fəaliyyətini uğurla davam etdirir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 13 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 247,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 14,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, 2012-ci ilin 10 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 170 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 938 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 56,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 63 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə,  müəssisənin xidməti ərazisində elektrik enerjisi ilə təminatı daha da yaxşılaşdırmaq, qış mövsümündə istehlakçıların elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təchizatını təmin etmək məqsədi ilə cari ilin son üç ayında da mühüm işlər görülüb. Belə ki, 10-0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində 4 kilomerə yaxın təmir işləri görülüb. 0,4 kV-lik şəbəkə üzrə 500 metr yeni kabel xətti çəkilib və eyni miqdarda kabel xətti yenisi ilə əvəzlənmişdir. Rayon ərazisində ümumi gücü 5,4 MVA-dan artıq olan 17 transformator təmir olunaraq saz vəziyyətə gətirilib. Ümumiyyətlə, rayonun elektrik təsərrüfatında həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində enerji təchizatı daha da möhkəmlənib.
Qeyd edək ki, burada əməyin mühafizəsi məsələləri də diqqət mərkəzindədir.  İşçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir. Bunun üçün mütəmadi olaraq qəza məşqləri, müxtəlif treninqlər keçirilir. Əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik məsələləri də arzuolunan səviyyədədir.

GAZAKH EN: VIOLATIONS OF RULE ARE PREVENTED
Gazakh Electric Network” (EN) is operated in the line of distribution of electric energy with  quality and regularity, decreasing of losses, paying of energy value transmitted to consumers.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 13 violations of rule of electric power were discovered at the enterprise in October of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 148 00 manat use value of more than 2473 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, damages were noted at meter complete of 170 consumers during carried out spot – checks within 10 months of 2012 and more than 562 00 manat use value of about 938 thousand kWh loosed electric power was restored. More than 63 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
Under other information given by the source, important measures were implemented in order to much more improve of electric energy supply and support of the consumers without interval electric energy. So that, about 4 km of TL by 10 – 0,4 kV were repaired. And 500 m. new cable by 0,4 kV was installed and the same quantity cable lines were substituted with new ones. 17 transformers by more than 5,4 MVA were repaired and good mended at the region territory.  In general, energy supply was much more strengthened as a result of carried out measures.
Lets` noted that, labour protection is in the center of the attention there. Increasing of professionalism level of the staff is in the center of the attention. For this purpose, accident and different type trainings  were carried out there. Technical safety and labour protection is also in the center of the attention.