SABİRABAD EŞ: REYDLƏR DAVAM ETDİRİLİR
“Sabirabad Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin 10 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 1300-ə yaxın istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 7 milyon 404,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 444,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 48 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, 2012-ci ilin oktyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 150-dən çox qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 970,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 58,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 78 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, digər müəssisələrdə olduğu kimi, burada da istehlakçılara xidmətin səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi, texniki itkilərin azaldılması və s. ilə əlaqədar həyata keçirilən təmir- bərpa işləri cari ilin son üç ayında da uğurla davam etdirilmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 10 kV-lik xətlərin ümumilikdə 6,5 km-i təmir edilmişdir. Buraya “Sənaye kombinatı”, I-III “Şəhər”, “Türkədi”, “Cavid”, “Qruzma” və digər eynigərginlikli xətlər daxildir.
Qeyd edək ki, rayonun Əlicanlı, Xəlfəli, Şəhriyar, Xankeçən və digər kəndlərində, eyni zamanda Sabirabad şəhəri ərazisində olan 0,4 kV-lik xətlərin ümumilikdə 5,2 km-ə yaxın hissəsində də əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı müəssisənin balansında olan 55-dən çox müxtəlif gücdə transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, aidiyyəti TM-lər üzrə də bir sıra tədbirlər yerinə yetirilib. EŞ-in xidməti ərazilərində vaxtında həyata keçirilmiş müvafiq işlər hazırkı iqlim şəraitində elektrik enerjisinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı ötürülməsi üçün geniş imkan yaradıb.
Sonda onu da bildirək ki, burada da yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri diqqət mərkəzindədir. Belə ki, HX-lərin trassası və TM-lərin əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıqların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənmişdir. Eyni zamanda mühafizə avadanlıqlarının nəzarət və ölçü cihazları təftiş edilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır.

SABIRABAD EN: SPOT – CHECKS ARE CONTINUED
According to the information given by “Sabirabad Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, damages were discovered at meter account of 1300 consumers during carried out spot – checks within 10 months of the current year and more than 4442 00 manat use value of about 7 million 4049 00 kWh loosed electric power was restored. More than 48 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are implemented in the line of paying of the remainder sum. By the way, more than 150 infringements were discovered during carried out spot – checks and more than 582 00 manat use value of about 9706 00 kWh loosed electric power was restored. More than 78 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted stressing to the source that, repair – restoration work are successfully continued in the line of much more increasing of service quality of the consumers, decreasing of technical losses and etc. So that, 6,5 km of the lines by 10 kV was repaired during mentioned period. “Senaye Kombinati”, the I – III “Sheher”, “Turkedi”, “Javid”, “Gruzma” and other same tensioned lines are belonging to there.
Lets` noted that, capital and maintenance repair work was implemented at about 5,2 km part of the lines by 0,4 kV at Alijanli, Khelfeli, Shehriyar, Khankechen and at other villages. And more than 55 different powered transformers were repaired and again connected to the network.
It should be noted at the end, that some measures were implemented at TP. Fire safety is also in the center of the attention there. Territory of TP and trace of TL were cleaned of dry grass, surround of oil capacious equipments were cleaned of dirty oil. At the same time, supervision and measure apparatuses were inspected and discovered infringements were eliminated.