Enerjisistemin səmərəli fəaliyyəti üçün lazımi təminatlar yaradılır, elektrik enerjisinin istehsalı və ötürülməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi sahəsində çox böyük işlər görülüb, irimiqyaslı yeni layihələr həyata keçirilib və hazırda da bu istiqamətdə işlər uğurla davam etdirilir. Belə layihələrdən olan generasiya gücləri arasında məxsusi yeri olan “Səngəçal Elektrik Stansiyası”  dispetçer qrafikinə uyğun şəkildə istismar edilir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin oktyabr ayında  müəssisədə 122,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə burada 1 milyard 208,9 milyon kilovatsaatdan artıq  elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik stansiyasının digər texniki iqtisadi göstəriciləri də qənaətbəxşdir.
“Digər enerji müəssisələrində olduğu kimi, burada da 2012/2013-cü illərin payız-qış mövsümünü normal keçirmək məqsədilə tədbirlər planına uyğun olaraq enerji bloklarında müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılır. Eyni zamanda digər elektrik avadanlıqlarında da profilaktik işlər icra edilir”, – deyən mənbə cari ilın son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş işlər barəsində də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə stansiyada istismar edilən aqreqatların 14-də növbəti, istismar həddinə uyğun olaraq texniki baxış keçirilmişdir. Bu zaman istismar dövründə meydana çıxan qüsurlar operativ şəkildə aradan qaldırılmış və bir daha təkrar baxışdan sonra yenidən istismara buraxılmışdır. Yeri gəlmişkən, aqreqatlarla yanaşı köməkçi avadanlıqlarda da təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Stansiyada bütün işlər günün tələbləri səviyyəsində qurulub. Hazırda fəaliyyətdə olan aqreqatlar işlək vəziyyətdədir.
Xatırladaq ki, ümumi gücü  300 MVt olan bu elektrik stansiyası 18 aqreqatdan ibarətdir.   Sözügedən stansiyanın digər stansiyalardan fərqi ondadır ki,  burada əsas yanacaq kimi qaz və mazutdan, keçid proseslərində isə dizel yanacağından istifadə edilir.

THE EQUIPMENTS ARE MAINTENANCE CHECKED OUT
Necessary guarantee was created for energy system productive activation,  loads of measures were implemented for improving of electric energy production and transmission, large scale new projects were carried out and at present measures in the line of it are successful continued. Sangachal Power Plant” is commissioned under the dispatch graphic.
According to the information given by the Power Plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 122,8 million kWh electric power was produced at the enterprise in October of the current year. Lets` noted that, more than 1 milliard 208,9 million kWh electric power was generated there during 10 months of the current year.
Other technical economical indicators are satisfactory as a result of carried out purposeful measures in the line of increasing of work stability of the equipments and rising of stabile work regime of energy transmission and distribution systems.
Different setting repair work were implemented at energy units in order to normalyy spent of autumn – winter season of 2012 – 2013. At the same time, prophylactic measures are executed at other electric euipments – noted source was also gave information about implemented measures during last three months of the current year.
Lets` noted stressing to the source that, 14 units were maintenance checked at the power plant during mentioned period. And discovered infringements were relevantly eliminated  and after controlling was put into operation. By  the way, the units and subsidiary equipments were repaired. All measures at the power plant were organized in the line of daily requirements. At present, the units are in normal work regime.
Fire safety is in the center of the attention as at other energy objects. For this purpose the territory was cleaned of dry grass, primary fire extinguisher means were controlled. At the same time, against accident measures are carried out.