Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Kürdəmir Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) əməkdaşları tərəfindən də elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə sözügedən müəssisədən daxil olan məlumata görə, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 20 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 55,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 3,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 77 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, 2012-ci ilin 10 ayı ərzində aşkar edilmiş 358 qayda pozuntusuna görə 2 milyon 874,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 172,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 20 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədi ilə paylayıcı şəbəkələrdə və transformator məntəqələrində (TM) əsaslı və cari təmir işləri aparılıb”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində görülmüş işlərdən də danışdı.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 10 kV-lik “Dəmiryolu-1”, I-III “Şəhər”, “Kolxoz-1”, I-II “Ərəbxana” və digər hava xətlərində (HX) müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən ümumilkdə 4,4 km-dən artıq məsafədə əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik xətlərin isə ümumikdə 3,8 km-ə yaxın hissəsi təmir olunmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 40-dan artıq müxtəlif gücdə transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Sonda qeyd edək ki, yerinə yetirilən təmir-bərpa işləri Kürdəmir rayon və kəndlərində olan istehlakçıların bu qışda da fasiləsiz elektrik enerji ilə təminatına imkan yaradacaqdır.

THE SPOT – CHECKS ARE SYSTEMATICALLY CARRIED OUT
Relevant measures are carried out in the line of illegal use of electric power by collaborators of “Kurdamir Electric Network” (EN) as at other electric networks (EN).
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, damages were discovered at meter complete of 20 consumers during carried out measures at the enterprise service territory in October of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 33 00 manat use value of more than 554 00 kWh loosed electric power was restored. More than 77 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, 385 violations of rule of electric power were discovered during 10 months of the current year and more than 1724 00 manat use value of about 8749 00 kWh loosed electric power was restored. About 20 % of this sum was repaid and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
Capital and maintenance repair work were implemented at distribution networks and transformer points (TP) in order to strengthened of stability of electric power support noted source was also gave information about carried out measures during last three months of the current year.
Lets` noted stressing to the source, different setting repair work were implemented at “Demiryolu – I”, the I – III “Sheher”, “Kolkhoz – I”, the I – II “Arabkhana” and at other OHL. By the way, more than 4,4 km line was capital and maintenance repaired. At the same time, totally about 3,8 km distance of the lines by 0,4 kV belonging to the enterprise balance was repaired.
Lets`also noted that, these type measures were also implemented at TP belonging to the enterprise. So that more than 40 different powered transfoormers were repaired and put into operation.
It should be noted at the end that, consumers of Kurdamir region and its villages will be supported with electric energy as a result of carried our repair – restoration measures.