Respublika istehlakçılarının elektrik enerjisi ilə təmin edilməsində, o cümlədən pik gücləri baxımından ölkədə fəaliyyət göstərən su elektrik stansiyalarının (SES) rolu əvəzsizdir. Bu baxımdan sözügedən obyektlərin tam gücü ilə fəaliyyət göstərməsi əsas şərtlərdən biridir. Məhz buna görə də, adıçəkilən obyektlərə diqqətin artırılması və onların iş rejiminin günün tələblərinə cavab verə biləcək səviyyədə təmin edilməsi vacib amil hesab edilməlidir. Belə enerji obyektlərindən biri də qərb bölgəsinin enerji təchizatında özünəməxsus payı və rolu olan «Şəmkir Su Elektrik Stansiyaları Silsiləsi»dir.
Sözügedən müəssisədən «Azərenerji» ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Şəmkir SES Silsiləsi”ndə cari ilin on ayında nəzərdə tutulmuş bütün tədbirlər uğurla icra edilib.
“Şəmkir SES”də on ayda 563,7 milyon kilovat-saat, “Yenikənd SES”də isə 244,7 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal edilib.
Hidroenergetiklər oktyabr ayında, müvafiq olaraq, 28,9 milyon və 10,9 milyon kilovat-saat istehsala nail olmuşlar.
Hər iki stansiya baş dispetçer qrafiki üzrə istismar edilir. Avadanlıqlar saz vəziyyətdədi. Xatırladaq ki, silsiləyə “Şəmkir” və “Yenikənd” SES-ləri daxildir.

THE POWER PLANT IS OPERATED IN ACCORDANCE TO THE DISPATCH GRAPHIC
Hydro power plants (HPP) take the main part in supplying of the consumers of the republic with electric power, by the way, in the line of pick power. For this purpose, operation of mentioned objects in whole power is one of the main orders. “Shamkir Hydro Power Plant Chain” is one of these type of  enterprises which plays the main role is supporting of western regions with electric power.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, all intended measures were successfully executed at Shamkir Hydro Power Plant Chain  during ten months of the current year.
Lets` noted that, 563,7 million kWh electric power was produced by “Shamkir” HPP, 244,7 million was generated by “Yenikend” HPP.
And 28,9 million and 10,9 million kWh was generated by in October of the current year by hydro power engineering specialists.
Both of power plants were commissioned under head dispatch graphic.  The equipments are in good repair.