“ASTARA EŞ”: MÜVAFİQ TƏDBİRLƏR GÖRÜLÜR
Görülən tədbirlər itkilərin, o cümlədən kommersiya itkilərinin azalmasına, nəticədə istismar zamanı istifadə olunan avadanlıqlarda baş verə biləcək qəza hallarının minimum səviyyəyə enməsinə səbəb olacaqdır.
“Astara EŞ”dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və bildirilir ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin 10 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 2800-ə yaxın istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 14 milyon 990 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 899,3 min. manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 54 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, cari ilin oktyabr ayında aşkar edilmiş 358 qayda pozuntusuna görə 1 milyon 188,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 71,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin 52 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
“Bütün istehlakçıların daha dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisilə təmin olunması üçün müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan EVX-lərdə və TM-lərdə yenidənqurma tədbirləri görülmüş, əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayında görülmüş işlər barəsində də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, həmin bu dövrdə 10 kV-lik xətlərin 2,6 km-dən artıq hissəsində, 0,4 kV-lik xətlərin isə 2,6 km-ə yaxın hissəsində əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərin 53-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aprılmış və ümumi gücü 0,8 MVA-ya yaxın olan 5 transformator əsaslı təmir edilərk şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Ümumiyyətlə, rayonun elektrik təsərrüfatında həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində enerji təchizatı daha da möhkəmlənib. Sonda onu da qeyd edək ki, burada əməyin mühafizəsi məsələləri də diqqət mərkəzindədir. İşçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir.

ASTARA EN: RELEVANT MEASURES ARE IMPLEMENTED
According to the information given by “Astara” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 2800 consumers were discovered during carried out spot – checks at the enterprise servcie territory within 10 months of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 8993 00 manat use value of about 14 million 990 thousand  kWh loosed electric power was restored. More than 54 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are implemented in the line of paying of the remainder sum.
By the way, 358 infringements were discovered in October of the current year and more than 713 00 manat use value of about 1 million 1888 00 kWh loosed electric power was restored. About 52 % of this sum was repaid as a result of carried out measures.
Reconstruction measures were operated at TL and TP belonging to the enterprise for supplying of the consumers with quality and stabile electric power noted source was also added information about carried out measures during last three months of the current year.
Lets` noted stressing to the source that, more than 2,6 km of the lines by 10 kV, about 2,6 km of the lines by 0,4 kV were capital and maintenance repaired. At the same time, different setting repair work were carried out at 53 TP belonging to balance. And 5 transformers about 0,8 MVA were capital repaired.
In general, energy supply was strengherned as a result of carried out measures at the region. It should be noted at the end that, labour protection and increasing of professionaliz level of the workers are in the center of the attention.