“Lənkəran elektrik şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 25 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 72,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 4,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcun müəyyən hissəsinin də ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində burada 293 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 1 milyon 92 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 65,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 60 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“İstehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunması, o cümlədən qayda pozuntularının qarşısının alınması üçün digər müəssisələrdə olduğu kimi, bizim müəssisənin xidməti ərazisində də paylayıcı şəbəkələrdə yenidənqurma və təmir işləri aparılır”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində görülmüş işlər barəsində məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, rayon ərazisində yenidənqurma tədbirləri çərçivəsində “smartkart” tipli sayğacların quraşdırılması məqsədilə 6 kilometrdən artıq koaksal kabel xətti çəkilmişdir. Eyni zamanda 9,4 km-ə yaxın 0,4 kV-lik EVX “SİP” kabellə əvəzlənmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövrdə 3 km-ə yaxın 10 və 6 kV-lik yeni hava xətti çəkilmişdir. Eyni zamanda 10 və 0,4 kV-lik xətlərin ümumilikdə 5 km əsaslı təmir olunmuş, 5,2 km-dən artıq hissəsi isə yenidən qurulmuşdur.
Yeri gəlmişkən, təmir kampaniyası müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrindən (TM) də yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 14 TM-də yenidənqurma işləri aparılmış, 40-dan çox TM-də isə əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı, ümumi gücü 1,6 MVA-ya yaxın olan 9 transformator təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.

According to the information given by “Lankaran electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the damages were observed at meter complete of 25 consumers during carried out spot – checks at the enterprise territory in October of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 43 00 manat use value of about 723 00 kWh loosed electric power was restored. Beside paying of some part of this sum, the debtor debts of last months were also paid.
Lets` noted that, 293 violations of rule were discovered during 10 months of the current year. As a result of it, more than 655 00 manat use value of about 1 million 92 thousand kWh loosed electric power was restored. More than 60 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are implemented in the line of paying of the remainder sum.
Reconstruction and repair work were carried out at the enterprise as at other ones in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric power noted source was also added information about carried out measures during last thee months of the current year.
Under the information given by the source, more than 6 km coaxial cable was installed in order to construction of smart – card type meters at the region. At the same time, about 9,4 km line was substituted with SIL type one by 0,4 kV.
It should be noted that, about 3 km new line by 10 and 6 kV was installed during mentioned period. At the same time, totally 5 km of the lines by 10 and 0,4 kV were capital repaired. And more than 5,2 km line was reconstructed.
By the way, repair work was also implemented at transformer points (TP) belonging to the source. So that, reconstruction work was operated at 14 TP, more than 40 TP were capital and maintenance repaired. Beside all of them, 9 transformers total power by 1,6 MVA were repaired and connected to the network.