“BİLƏSUVAR EŞ”: REYDLƏR DAVAM ETDİRİLİR
Rayonda elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçılara qarşı sərt tədbirlər görülür. Təbliğat işinin normal səviyyədə qurulmasına da ciddi diqqət yetirilir.
“Biləsuvar Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 23 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 94,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 5,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcun müəyyən hissəsinin də ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, 2012-ci ilin 10 ayı ərzində burada keçirilmiş reydlər zamanı aşkar edilmiş 200-dən çox qayda pozuntusuna görə 809,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 48,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 72 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Görülən tədbirlər elektrik enerjisindən daha çox istifadə olunduğu qış aylarnda qeyri-qanuni müdaxilələrin qarşısının alınmasına təsirsiz ötüşməyəcək”, – deyən mənbə onu da vurğuladı ki, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 10 kV-lik xətlərin 7,8 km-də əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüş, o cümlədən sözügedən xətlərin ümumilikdə 10,5 km-i təmir olunmuşdur.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, təmir işləri zamanı paralel olaraq müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərin 48-də əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda ümimi gücü 1,3 MVA-dan artıq olan 6 transformator da təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir. Sonda onu da qeyd edək ki, yenidənqurma və təmir işləri intensiv olaraq davam etdirilir.

BILASUVAR EN: THE SPOT – CHECKS ARE CONTINUED
Hard measures are carried out against illegally use of electric power at the region. Normal work regime is in the center of the attention.
According to the information given by “Bilasuvar Electric Network”  (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, damages were noted at meter complete of 23 consumers during carried out spot – checks. Discovered infringements were relevantly acted and more than 56 00 manat use value of about 943 00 kWh loosed electric power was restored. Beside paying of this sum, the debtor debts of last months were also paid.
Lets` noted that, violations of rule of electric power of 200 consumers were discovered during carried out spot – checks within 10 month of 2012 and about 486 00 manat use value of more than 8096 00 kWh loosed electric power was restored. More than 72 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
Under the information given by the source about carried out measures in the line of preventing of  illegal use of electric power during winter was also added that, maintenance repair work was implemented in 7,8 km of the lines by 10 kV at the enterprise service territory during last three months of the current year. At the same time, different setting repair work was implemented at the lines by 0,4 kV, by the way, 10,5 km of the lines were repaired.
Lets` noted stressing to the source that, capital and maintenance repair work were implemented at 48 TP belonging to the enterprise balance during repair work period. At the same time, 6 transformers by 1,3 MVA were repaired and put into operation. Lets` noted at the end that, reconstruction and repair work   are systematically implemented.