İSTİSMARIN SƏVİYYƏSİNİ DAHA DA YÜKSƏLTMƏK ÜÇÜN
Ötürücü infrastrukturun səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi elektrik enerjisinin istehlakçılara dayanıqlı şəkildə və keyfiyyətlə çatdırılması üçün mühüm şərtdir. Bu məqsədlə son illərdə paylayıcı elektrik şəbəkələrində görülən işlərin həcmi xeyli genişləndirilib.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Ağdaş Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik elektrik verilişi xətlərində 4 kilometrə yaxın naqil isə əsaslı təmir edilmişdir. Eyni zamanda 8 dayaq quraşdırılmış və 0,4 kV-lik xətlərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Analoji işlər 14 transformator məntəqəsində də aparılmışdır.
Əldə edilən məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 24 istehlakçının (bundan 18-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırıldıqdan sonra hesabat aparılaraq 61,4 min kilovatsaata yaxın (bundan 39,3 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 3,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 23 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, burada cari ilin 9 ayı ərzində isə 412 qayda pozuntusu (bundan 360-ı məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) faktı aşkar olunmuş, 1 milyon 351,7 min kilovatsaatdan artıq (bundan 982,8 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 81,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 57 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən o da bildirilir ki, təmir işləri zamanı müxtəlif gərginlikdə olan xətlərin trassası yaşıl kütlədən,  ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.
Sonda qeyd edək ki, dayanıqlığın müntəzəm olaraq təmin edilməsi məqsədilə ənənvi təmir-bərpa işləri davam etdirilir.

Supplying of productive activation of transmission infrastructure, supporting of the consumers with quality and stabile electric power are the orders. Capacity of carried out measures is much more increased for this purpose during this period.
According to the information given by “Aghdash Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, lots of measures were operated for this purpose during winter at the enterprise territory. By the way, about 4 km line was capital repaired at TL by 10 kV during last three months of the current year. At the same time, 8 stands were constructed and different setting repair work were operated at the lines by 0,4 kV. Analogical measures were operated at 14 transformer points.
As we noted, the damages were discovered at meter account of 24 consumers (18 of them belongs to private consumer group) at the enterprise service territory in September of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 37 00 manat use value of about 614 00 kWh (more than 393 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 23 % of this sum was repaid during financial period.
It should be noted that, facts of violations of rule of electric power of 412 consumers (360  of them belongs to private consumer group) were discovered during 9 months of the current year and more than 811 00 manat use value of more than 1 million 3517 00 kWh (about 9828 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 57 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and relevant measures are implemented in the line of paying of the remainder sum.
Under the information given by the source, the trace of the lines were cleaned of green mass during repair work period.
Lets` noted at the end that, traditional repair – restoration measures were implemented in order to supply stability.