“SAATLI EŞ”DƏ TƏMİR İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
Digər elektrik şəbəkəsi (EŞ) müəssisələrində olduğu kimi, “Saatlı EŞ”də müvafiq  təmir-bərpa işləri aparılmışdır. Bu enerji təsərrüfatında müvafiq hava elektrik verilişi xətləri və onların avadanlıqları cari və əsaslı təmir edilərək növbəti mövsümə hazır vəziyyətə gətirilib.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  burada cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik  “Mircəlalkənd”, “Xanlarkənd”, 6 kV-lik “Gomuşçu” HX-lərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri reallaşdırılmışdır. Təmir işləri 0,4 KV-lik xətlərdən də yan ötməmişdir. Ümumiyyətlə sözügedən xətlərin 1,5 kilometrə qədər hissəsi təmir edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, şəbəkənin xidməti ərazisində olan 22 transformator təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur. Analoji təmir işləri transformator məntəqələrində də görülmüşdür. Bütün bunlarla yanaşı yenidənqurma və təmir işləri zamanı 70 ədəd dəmir-beton dayaq quraşdırılmışdır.
Məlumat verildiyi kimi, burada cari ilin sentyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 40 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 86,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 5,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 37 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində 345 qayda pozuntusu aşkar edilərək 1 milyon 583,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 950,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Sonda onu da bildirək ki, hazırda təmir-bərpa işlərinin müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsi istiqamətində tədbirlər davam etdirilir. Enerji təchizatçıları növbəti mövsümün uğurla başa çatdırılması istiqamətində öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırlar.

REPAIR WORK WAS IMPLEMENTED AT “SAATLI” EN
Relevant repair – restoration work was carried out at “Saatli” EN as at other electric networks (EN). TL and their equipments were capital and maintenance repaired at this energy economy and they are ready to the next season.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were implemented at Mirjelalkend, “Khanlarkend” OHL by 10 kV, “Gomushchu” OHL by 6 kV during last three months of the current year. Repair work was also operated at the lines by 0,4 kV.
It should be noted that, 22 transformers were repaired at the network service territory and put into operation. Analogical measures were implemented at transformer points. Beside all of them, 70 iron - concrete stands were constructed during reconstruction and repair work period.
As they noted, violations of rule of electric power of 40 consumers were discovered during carried out spot – checks in September of the current year. These acts were relevantly acted and about 52 00 manat use value of more than 862 00 kWh loosed electric power was restored. About 37 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted stressing to the source that, 345 infringements were observed during 9 months of the current year and about 9501 00 manat use value of more than 1 million 5834 00 kWh loosed electric power was restored. Paying of this sum was restored and relevant measures are implemented in the line of paying of the remainder sum.
By the way, there are still observed use of electric power by the edge line and the most of them belongs to private consumers group.
Lets` noted at the end that, at present, corresponding measures are implemented in the line of successfully carrying out of repair – restoration measures. Energy supplies are assiduously trying to handle their work well.