Zaqatala rayonunun enerji təsərrüfatında dayanıqlığın təmin edilməsi məqsədi ilə transformator məntəqələrində əsaslı və cari təmir işləri aparılıb, avadanlıqlar normal iş vəziyyətinə gətirilib.
“Zaqatala” EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 10/0,4 kV-lik 50 kompleks transformator məntəqəsi əsaslı, 10/0,4 kV-lik 159  transformator məntəqəsi isə cari təmir edilib. Transformator məntəqələrində yeni ayırıcılar quraşdırılıb, transformatorlara yağ əlavə edilib, çıxış kabelləri dəyişdirilib.
10 kV-lik elektrik verilişi xətlərinin 10 kilometri, 0,4 kV-lik xətlərin isə 5 kilometrə yaxın hissəsində əsaslı təmir işləri görülüb. Bu xətlərdə, ümumilikdə, 10 kilometrdən çox naqil dəyişdirilib. 10 kV-lik xətlərdə 2 ədəd RLND-10 markalı ayırıcı quraşdırılıb. Həmçinin hava xətlərinin trassası yaşıl kütlədən təmizlənib. Qeyd edək ki, 470 ədəd sayğac quraşdırılıb. Görülən zəruri tədbirlər istismar səviyyəsini yüksəldib. Rayonun enerji təsər­rüfatının yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər uğurla davam etdirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, rayon ərazisində elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edənlərə də rast gəlinir.  Belə neqativ halların aşkarlanması üçün şəbəkənin bütün kollektivi səfərbər olub. Hər gün keçirilən gündüz və axşam reydləri məhz buna yönəlib. Elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edənlərə qarşı ciddi tədbirlər görülür, ödənişdən yayınan abonentlər şəbəkədən açılır. Yalnız ödənişlər həyata keçirildikdən sonra onlara elektrik enerjisinin verilməsi bərpa edilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, şəbəkədə əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik məsələləri də diqqət mərkəzindədir. İşçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir. Bunun üçün mütəmadi olaraq qəza məşqləri, müxtəlif treninqlər keçirilir.

Capital and maintenance repair work were operated at transformer points in order to supply stability of energy economy of Zagatala region.
According to the information given by “Zagatala” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 50 complex transformer points by 10/0,4 kV were capital repaired, 159 transformers by 10/0,4 kV were maintenance repaired. New disconnectors were constructed, oil was added to the transformers, exit cables were changed at the transformer points.
Capital repair work was implemented at about 5 km of the lines by 0,4 kV, 10 km of TL by 10 kV. More than 10 km cable was changed. Two RLND marked disconnector were constructed at the lines by 10 kV. At the same time, the trace was cleaned of green mass. Lets` noted that, 470 meters were constructed. Carried out necessary measures are increased exploitation level. Carried out measures in the line of improving of energy economy of the region is successfully continued.
As the source informed, illegal use of electric power was noted. A lot of measures are implemented in the line of preventing of these type of measures. Every day, the spot – checks are carried out there. Illegal use of electric power was seriously prevented. And hard measures are operated against them. Energy pay is restored after paying of payments.
Lets` noted at the end that, labour security and technical safety are in the center of the attention. Increasing of professionalism level of the workers are also in the center of the attention. For this purpose, accident and different training are systematically carried out.