“QƏBƏLƏ EŞ”: ŞƏBƏKƏ QIŞ FƏSLİNƏ HAZIRDIR
Son vaxtlar digər enerji obyektlərində olduğu kimi, “Qəbələ Elektrik Şəbəkəsi”ndə (EŞ) də həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər rayonun enerjiyə olan tələbatını daha da dayanıqlı şəkildə ödəməyə imkan yaradır.
“Qəbələ EŞ”dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, elektrik enerjisinin keyfiyyətli və davamlı ötürülməsi məqsədi ilə elektrik verilişi xətləri (EVX), transformator məntəqələri və yarımstansiyalarda cari ilin son üç ayı ərzində geniş miqyaslı əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilmişdir.
110 kV-lik “Hacalı” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik “Əmili”, “Dızaxlı”, “Pirəlli”; “Laza” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik “Laza”; eyni zamanda 35 kV-lik “Qəbələ” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik I “Şəhər”; “Nic” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik “Mıxlıqovaq” və digər hava elektrik verilişi xətlərində (HEVX) yerinə yetirilən təmir-bərpa işləri buna bariz nümunədir. Sozügedən HX-lərin ümumilikdə 9,8 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilmişdir. Sözügedən dövrdə rayonun 0,4 kV-lik EVX-lərində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri uğurla aparılmışdır. O cümlədən, 7,6 kilometrdən artıq xətt təmir edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərzində 10 TM də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında burada keçirilmiş reydlər zamanı 28 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 63,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 3,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 310-dan artıq istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 1 milyon 422 min kilovatsaatdan çox itirilmiş elektrik enerjisinin 85,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 30 faizdən artıq hissəsinin ödənişi hesabat dövründə təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

GABALA EN: THE NETWORK IS READY TO WINTER SEASON
Carried out purposeful measures at Gabala Electric Network” (EN) makes opportunity for supplying of the consumers with stabile electric network during last period.
According to the information given by “Gabala” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, capital and maintenance repair work were implemented at transformer points and s/s during last three months of the current year in order to supply the consumers with quality and stabile electric power.
Carried out of repair – restoration measures at “Emili”, “Dizakhli”, “Pirelli” TL by 10 kV coming out of “Hojali” s/s  by 110 kV, “Laza” TL coming out of  “Laza” s/s, at the same time, the I “Sheher” TL by 10 kV coming out of “Gabala” s/s by 35 kV, “Mikhligovag” TL by 10 kV coming out of Nij s/s are belonging to these type of measures. About 9,8 km part of mentioned TL was repaired. By the way, more than 7,6 km line was repaired. Lets` noted that, different setting repair work was operated. Lets` noted that, different setting repair work were implemented at 10 TP during last three months of the current year.
Under other information given by the source, violations of rule of electric power of 28 consumers were discovered during carried out spot – checks in September of the current year and more than 38 00 manat use value of more than 638 00 kWh loosed electric power was restored. Beside paying of these sum, the debtor debts of last months were also paid. Lets` noted that, violations of rule of electric power of 310 consumers were discovered during carried out spot – checks during 9 months of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 853 00 manat use value of more than 1 million 422 thousand kWh loosed electric power was restored. More than 30 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.