MÜVAFİQ TƏMİR-BƏRPA İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödəmək məqsədilə generasiya güclərinin artırılması ilə yanaşı, paylayıcı elektrik şəbəkələrin genişləndirilməsi istiqamətində də mühüm addımlar atılır. Digər enerji obyektləri kimi “Ucar” elektrik şəbəkəsinin (EŞ) də xidməti ərazisində təmir işləri uğurla həyata keçirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, həmişə olduğu kimi, cari ilin son üç ayında da kollektiv istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi və qış mövsümünə hazırlıq istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirib.  Belə ki, 10 kV-lik “3-cü kənd”, “Broyler”, “Qazıqumlaq”, “Bağman” və digər bir neçə hava xətlərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik şəbəkənin 5 kilometrə yaxın hissəsində əsaslı təmir işləri aparılmış və 10 dayaq yenisi ilə əvəzlənmişdir. Qeyd edək ki, şəbəkənin xidməti ərazisində olan 42 transformator məntəqəsində (TM) müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 39 istehlakçının (bunun 24-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 98,3 min  kilovatsaatdan artıq (bunun 78,1 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 5,9 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 15 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə 517 qayda pozuntusu (bunun 447-si məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 2 milyon 572,1 min kilovatsaatdan artıq (bunun 1 milyon 940 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 154,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Sonda onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən təmir-bərpa işləri nəinki istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsində, eyni zamanda kommersiya itkilərinin qarşısının alınmasında və enerji haqlarının ödənilməsində də mühüm rol oynayır.

RELEVANT REPAIR – RESTORATION MEASURES ARE IMPLEMENTED
Important steps were taken in the line of enlarging of distribution electric networks, supplying of the consumers with quality and whole electric power. Repair work were successfully implemented at “Ujar” electric network (EN) as at other energy objects.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, loads of measures are operated in the line of increasing of exploitation level and preparation to autumn winter season by the collective during last three months of the current year. So that, different setting repair work were implemented at the III Kend, Gazigumlag, Baghman and at other TL. At the same time, capital repair work was operated at about 5 km part of the network by 0,4 kV and 10 stands were substituted with new ones. Lets` noted that, different setting repair work were operated at 42 transformer points (TP) belonging to the network service.
As the source informed, violations of rule of electric power of 39 consumers (24 of them belongs to private consumer group) were discovered at the enterprise service territory in September of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 59 00 manat use value of more than 983 00 kWh (about 781 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 15 % of this sum was paid during financial period.
Lets` noted that, 517 infringements (447 of them belongs to private consumer group) were discovered during 9 months of the current year and more than 1543 00 manat use value of more than 2 million 5721 00 kWh (more than 1 million 940 thousand kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are carried out in the line of paying of the remainder sum. It should be noted at the end that, carried out repair – restoration measures makes opportunity for increasing of exploitation level, at the same time preventing of commercial losses.