ŞƏBƏKƏDƏ TƏMİR İŞLƏRİ HƏYATA KEÇİRİLİB
“Qusar Elektrik Şəbəkəsi”ndə (EŞ) istehlakçılara xidmətin səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə elektrik verilişi xətlərində, transformator məntəqələrində nəzərdə tutulmuş əsaslı və cari təmir işlərinin vaxtında yerinə yetirilməsi, həmçinin, sərf olunmuş enerjinin dəyərinin vaxtında ödənilməsi üçün kollektiv öhdəsinə düşən işi layiqincə yerinə yetirmək üçün bütün qüvvəsini səfərbər etmişdir. Həyata keçirilmiş təmir-bərpa işləri qış mövsümündə rayonun enerji təchizatında avadanlıq və xətlərin dayanıqlı işləməsinə səbəb olacaqdır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və bildirilir ki, cari ili son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan10 kV-lik “Şəhər” №№17, 5 və 2 hava xətlərində (HX) və eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, 55 dayaq, 21,8 km-ə yaxın naqil və 4,5 km kabel xətti dəyişdirilmişdir.
Qeyd edək ki, Piral kəndində iki transformator daha güclüsü ilə əvəz edilmiş, müxtəlif gücdə üç transformator isə əsaslı təmir olunaraq istehlakçıların xidmətinə verilmişdir. Eyni zamanda TM-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Yeri gəlmişkən, hazırda enerjisistemin dayanıqlığının daha da artırılması, o cümlədən mövsümə hazırlıq məqsədilə şəbəkənin balansında olan digər müxtəlif güclü TM və EVX-lərdə də əsaslı təmir işləri davam etdirilir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, burada cari ilin sentyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 11 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 13,8 min kilovatsaata yaxın (bu göstərici məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 820 manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Cari ilin 9 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində 154 qayda pozuntusu aşkar edilərək 512,7 min kilovatsaatdan artıq (bunun 141,8 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 30,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, mənbədən qayda pozuntularının təsnifatı barədə əldə etdiyimiz məlumatda elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etdiyi bildirilir.

REPAIR WORK WAS CARRIED OUT AT THE NETWORK
Collective of “Gusar Electric Network” (EN) are assiduously try in the line of carrying  out of capital and maintenance repair work at TL and transformer points  for increasing of service quality of the consumers and paying of value of used energy in time. Carried out repair – restoration measures make opportunity for stabile work of equipments and the lines.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were carried out at “Sheher” TL by 10 kV at the same time at the lines by 0,4 kV. By the way, about 21,8 km conductor and 4,5 km cable line, 55 stands were changed.
Lets` noted that, two transformers were substituted with much more powerful ones at Piral village, different setting three transformers were capital repaired. At the same time, different setting repair work were implemented at TP.
By the way, at present, capital repair work were operated at TP and TL belonging to balance in order to preparation to season.
Under other information given by the source, violations of rule of electric power of 11 consumers were discovered during carried out spot – checks in September of the current year. More than 820 thousand manat use value of about 138 00 kWh (this indicator belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, 154 infringements were discovered at the enterprise during 9 months of the current year and about 308 00 manat use value of more than 5127 00 kWh (about 1418 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid and relevant measures are operated in the line of paying of relevant measures.