SUMGAYIT PP: TECHNICAL – ECONOMICAL INDICATORS ARE IN HIGH LEVEL
Organizing of projects in the line of decreasing of negative influence of energy use of surrounding is  very important. Loads of countries are realized interesting measures in accordance to solving of these problems. Purposeful measures are implemented in the line of it at the republic energy system. By the way, these type of measures are successfully operated at Sumgait power plant” by 525 MW. Power plant is supplying of energy safety strengthening of Sumgait and Absheron peninsula. In additional, the power plant plays the main role in stabile energy supply of energy distribution and transmission systems. The power plant is operated under the dispatch graphic.
According to the information given by the mentioned power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 155 million kWh electric power was produced there in September of the current year. Lets` noted that, 1 milliard 314,5 million kWh electric power was generated  during 9 months of the current year.
Lets` noted that,  positive results were achieved  at other technical economical indicators as a result of carried out purposeful measures in the line of increasing of work stability of the equipments, energy transmission and distribution  systems.
Under other information given by the source, technical service was operated under the schedule for saving of optimal work regime. Measures in the of autumn – winter season are continued under  intended measures.
It should be noted that, construction of Boyuk Shor bay at the s/s by 220 kV  is begun    in September of the current year.
By the way, fire safety measures are in the center of the attention as at other enterprises. And against fire measures are implemented in time.  Lets` remind that, two gas turbines and one steam turbine were constructed at Sumgait power plant  by 525 MW.