NECESSERY REPAIR WORK IS IMPLEMENTED
Lots of measures were implemented at Mingachevir Electric Network” in order to supply stability of the lines and increase of exploitation level of equipments.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, power engineering specialists are assiduously executed reconstruction work at the Kur river bank in accordance to reconstruction work. Cable in 0,3 km  was grounded. About  500  meter cable of damaged cable by 0,4 kV coming out of the transformer point by 6/0,4 kV to Nigar Refibeyli street, feeding of TL number 15 by 6 kV were repaired.
As the source informed, 4 km line under  TL by 0,4 kV and 5 transformer points by 6/0,4 kV were repaired.
Lets` noted that, collective of s/s equipments` exploitation and repair service are assiduously try during last months. 9 transformer were repaired at the s/s by 110 kV during summer season. At the same time, circuit breakers by 10 kV and 110 kV, oil circuit breakers by 220, 110, 35, 6-10 kV were repaired. Lets` noted at the end that, analogical measures are continued.